Czy mam się martwić tym ciśnieniem w ciąży?
Dzień dobry, Jestem w 22 tc i ciśnienie utrzymuje się na poziomie ok 140/90, do tego doszła opuchlizna wokół kostek. Proszę o poradę czy należy się niepokoić czy nie. Pozdrawiam

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
takie ciśnienie jest zdecydowanie za wysokie – tym bardziej niepokojące, skoro pojawiła się opuchlizna wokół kostek. Proszę kontrolować ciśnienie i skrupulatnie notować wskazane przez ciśnieniomierz wartości. Tutaj odpowiedź naszego eksperta na podobne pytanie, zachęcam do lektury: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podwyzszone-cisnienie-krwi-w-8-miesiacu-ciazy.
Ciśnienie krwi w wysokości 140/90 mm Hz kategoryzowane jest jako nadciśnienie łagodne. Jeżeli wartości te podniosą się powyżej 150/100 mm Hz – będzie to nadciśnienie umiarkowane. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie-ciazowe.
Sugeruję niezwłoczne skontaktowanie się z lekarzem, do niego należy decyzja odnośnie konieczności leczenia oraz sposobu obniżenia ciśnienia. Proszę pamiętać, że nadciśnienie w ciąży stanowi zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Być może zainteresuje Panią ta infografika: https://zywienie.abczdrowie.pl/7-produktow-ktore-obnizaja-cisnienie-krwi.