Zapytaj lekarza

7 3 6 , 6 0 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego mam takie ciśnienie w ciąży?

Jestem w 9tc. Zawsze mialam ksiazkowe cisnienie. Jednak od kilku dni zauwazylam wzrost cisnienia rozkurczowego (w okolicach 93). Czesto mam cisnienie 120/93, 123/90, 127/93 a dzis rano mialam 135/93. Tetno zazwyczaj w okolicach 100. Badania są dobtr. Czy jedt to powód do niepokoju? Z góry dziękuję za odpowiedz.
KOBIETA, 31 LAT 1 tygodni temu

Wstyd nie zapytać - ciąża bez opryszczki

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nadciśnienie ciążowe można podejrzewać, gdy wyniki pomiarów wskazują ciśnienie >140/90 mm/Hz. Zazwyczaj rozwija się dopiero w drugiej połowie ciąży, choć istnieje także pojęcie nadciśnienia przedciążowego, o którym mówimy gdy pojawia się przed 20. tygodniem ciąży.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie-ciazowe.

Pani ciśnienie zdecydowanie wymaga konsultacji lekarskich, ponieważ prawdopodobnie zbliża się Pani niebezpiecznie blisko do nadciśnienia. Jeżeli dotychczas pomiary ciśnienia nie wskazywały takich wartości, to warto byłoby zwrócić się do specjalisty.

Wśród badań, o których lekarz może zadecydować jest EKG, a także, jeśli specjalista uzna to za konieczne także badania oceniające pracę trzustki i wątroby, czy badanie dopplerowskie oraz USG ciąży i badanie czynności sercowej płodu.

Proszę zapoznać się z odpowiedzią eksperta na to pytanie, być może okaże się pomocne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-nadcisnienie-w-ciazy-jest-grozne.

Więcej informacji na temat prawidłowego ciśnienia krwi pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie-tetnicze-charakterystyka-normy-niedocisnienie-nadcisnienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy