Czy mam się ochudzać?

Dzień dobry. Mam 14 lat i przy wzroście ok. 165/166cm ważę 66 kg. Lubię ćwiczyć, lecz aktualnie w czasie zimy nie mam zbyt wiele opcji, więc jeżdżę prawie codziennie na rowerku stacjonarnym ok. 20 min. i robię 50 brzuszków. Przez ostatnie 2 miesiące starałam się ograniczać jedzenie, ćwiczyć, itp. i schudłam ok. 7 kg. Teraz nie piję napojów gazowanych, nie jem batoników, czekolady. Ale wydaje mi się, że mam chorą obsesję, ponieważ skończyłam dietę, a nadal obsesyjnie liczę kalorię. Ale moje pytanie brzmi : czy mam się jakoś odchudzać? I czy może mieć to jakieś skutki uboczne w przyszłości? I czy mogę spróbować tzw. diety trzyminutowej?

Witam,

Każda dieta, która rygorystycznie ogranicza podaż kalorii jest niezdrowa i nieskuteczna na dłuższą meta (powoduje efekt jojo). Dlatego odradzam stosowanie takich diet.
Twoja waga jest prawidłowa i nie powinnaś się odchudzać, tym bardziej, że jesteś w wieku dojrzewania, kiedy rośniesz i rozwijasz się.
Obsesyjne myślenie o kaloriach jest zgubne, dlatego najlepiej będzie, jeśli przestaniesz to robić. Na poparcie tego faktu powiem Ci, że mało który dietetyk skrzętnie liczy kalorie. W zdrowym i skutecznym odżywianiu chodzi o pewne zasady, których należy się trzymać, a nie o kalorie.

Zasady zdrowego odżywiania znajdziesz w artykule http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Pozdrawiam.