Czy mam się przejmować tym pulsem?

Witam mam 19 lat 183cm 85kg wagi mój puls wynosi 75-80 wieczorami spada nawet do 67 ale podczas szybkiego chodzenia wzrasta do 100 czy to normalne czy powinienem się tym przejmować?dodam że codziennie pije kawę

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawdopodobnie Pański puls mieści się w granicach normy – dla dorosłych, zdrowych osób, wynosi on około 70 uderzeń na minutę. Dopiero wartość tętna powyżej 100 uderzeń na minutę może być manifestacją tachykardii. Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/tachykardia.

Warto wiedzieć, że silne wzburzenie, emocje, stres, wysiłek fizyczny to czynniki, które podnoszą tętno, niekiedy nawet znacznie. Natomiast o prawidłowym, nieprzekłamanym pomiarze tętna można mówić, gdy zostanie ono zmierzone niedługo po przebudzeniu lub po odpoczynku. Bardziej szczegółowo dotyka tego problemu nasz artykuł, zachęcam do wnikliwej lektury: https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowy-puls.

Proszę pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu oraz zrezygnowaniu z używek, jeżeli martwi się Pan o swoje zdrowie – duże ilości kawy, herbaty, palenie tytoniu, alkohol oraz odwodnienie to czynniki, które mogą wpływać negatywnie na tętno.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.