Czy mam zrobić test ciążowy?

Witam mam pytanie. Zauważyłam u siebie nabrzmiałe podbrzusze, widzę ze brzuch jest przez to trochę większy. Wcześniej nie miałam takiego podbrzusza, dodam też, że czasem boli mnie brzuch, ostatnio przy oddawaniu stolca zauważyłam jasną krew na papierze. Taka sytuacja miała miejsce 2 razy, teraz tej krwi już nie ma. Dodam też że jestem przed miesiączką 10 dni, wcześniej robiłam test ciążowy dokładniej 13 stycznia i wyszedł negatywnie, jednak boję się że taki brzuch może oznaczać ciąże, z partnerem się zabiezpieczamy(prezerwatywa) ale każdy nietypowy objaw porównuje do ciazy, panicznie się boję ze mogę w niej być, nie daje mi to spokoju, ostatnio z partnerem ocieralismy się o siebie, ja w stringach on w majtkach jednak moje i jego majtki były mokre. Nie doszło do wytrysku. Czy mam się tym martwić zr mogło dojść do zapłodnienia? Bardzo proszę o pomoc i porady w tych sytuacjach. Czy mam zrobić test ciążowy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli zabezpieczacie się Państwo prezerwatywą, a ostatnie, podejrzane zbliżenie nie było stosunkiem z penetracją, a tylko ocieraniem się, to nie ma powodu do obaw. Jeśli to Panią uspokoi, proszę wykonać test ciążowy – najlepiej w terminie miesiączki lub minimum po upływie 14 dni od daty seksu.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.

Co do kształtu Pani brzucha, który Panią niepokoi, to w pierwszych tygodniach ciąży brzuch nie musi się zaokrąglać, a proszę pamiętać, że podbrzusze to także miejsce jelit – oznacza to, że nabrzmiałe podbrzusze może być spowodowane problemami trawiennymi, problemami z wypróżnieniem, a niekiedy – stanami zapalnymi jajników i przydatków.

Może Pani zgłosić się do internisty – powinien, po badaniu fizykalnym, skierować Panią na USG jamy brzusznej, a jeśli uzna to za konieczne – a także do ginekologa.

Zachęcam również do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-podbrzusza-u-kobiet-objaw-wielu-chorob.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.