Czy mąż wyleczy się z lęków, które go nękają?

Mam 29 lat i jestem mężatką od 10 lat. Mój mąż jest ode mnie starszy. Przez ostatnie dwa lata miał pewne ataki, typu zawroty głowy lub ucisk. Po wizycie u lekarza przyjęliśmy do wiadomości, że ma problemy z kręgosłupem, co jednak później okazało się nieprawdą. Mąż coraz częściej zaczął narzekać to na głowę, to na żołądek, jak i również serce. Po zrobieniu wszystkich badan (również tomografii głowy) i po paru wizytach pogotowia w naszym domu okazało się, że choruje na depresję lekową. Skierowaliśmy się do specjalisty i zaczęło się leczenie - co miesiąc zmiana leku, ponieważ mąż przeważnie pod koniec miesiąca czuł się źle i nadal tak jest. Trwa to już 8 miesięcy, wiem, że potrzeba na to czasu. Jestem bardzo cierpliwa, ponieważ bardzo go kocham i wspieram jak tylko mogę i on o tym wie. Jednak w tym problem, że nie wiem czy w ogóle z tego wyjdzie, co jakiś czas ma załamania i wtedy jest bardzo źle, bo ma urojenia, typu, że to już koniec, wylew, zawal itp. Nie wiem co mam dalej robić w złych momentach sama się zastanawiam, czy mu coś nie jest mimo dobrych wyników badań. Nie wiem tez jak to długo potrwa i na jak długo mi starczy sił. Czy z tej choroby można się naprawdę wyleczyć, czy będziemy mogli kiedyś żyć jak dawniej?

Witam,

Wnioskując z Twojego listu zrozumiałam, że dotychczas korzystaliście wyłącznie z terapii farmakologicznej. Być może specjalista uznał, że jest to konieczna forma pomocy. Musicie jednak wiedzieć, że nie jedyna.
Często leczący się na depresję korzystają z pomocy psychoterapeutycznej. O odstawieniu leków musi zadecydować specjalista prowadzący Twojego męża, jednak kontakt z psychologiem/psychoterapeutą może tu być bardzo pomocny. Zwłaszcza, że jedno drugiego nie wyklucza.
Odpowiadając na Twoje pytanie: tak Twój mąż oczywiście ma szanse na wyzdrowienie.
Moim zdaniem jednak warunkiem powrotu do zdrowia, jest odnalezienie przyczyny choroby. Niezbędne zatem jest poddanie się psychoterapii.

Serdecznie pozdrawiam,
Magdalena Boniuk