Czy mleko i wyroby mleczne są szkodliwe dla zdrowia?

Czy mleko i wyroby mleczne(sery,jogurty, serki, kefiry)są szkodliwe dla zdrowia??czy mogą kiedyś w przyszłości doprowadzić do osteoporozy?ile dziennie można jeść i pić mleka żeby było bezpiecznie dla zdrowia?co jest dobre dla mocnych i zdrowych zębów i kości?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,

mleko i przetwory mleczne są bezpieczne, zdrowe i polecane w żywieniu, spożywać należy 2-3 porcje chudego lub półtłustego nabiału dziennie. W profilaktyce osteoporozy oprócz odpowiedniej diety ważna jest codzienna dawka ruchu.

Pozdrawiam serdecznie

Mogą być szkodliwe dla osób mających alergię na białka mleka. Dla zdrowych osób, bez żadnych dolegliwości, produkty mleczne powinny być elementem codziennej diety. Są źródłem pełnowartościowego białka i dobrze przyswajalnego wapnia. Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie zarówno na energię, jak i na składniki mineralne stąd trudno powiedzieć ile konkretnie nabiału trzeba spożywać.