Czy mogę bezpiecznie kochać się z moim chłopakiem, gdy spóźnię się z przyjęciem tabletki?

Dzień dobry. Mam dwa pytania. 1) Właśnie skończyłam 1. opakowanie tabletek Y***.  Jestem w trakcie 7-dniowej przerwy. Na początku brania tabletek z tego opakowania wzięłam dwie tabletki kilka godzin po prawidłowej godzinie, czyli 17. I jedną tabletkę 11 godzin po czasie. Nie upłynęło 12 godzin, ale chciałabym się zapytac, czy skuteczność antykoncepcji była zmniejszona? Resztę opakowania brałam co do minuty o 17. 2) Czy jeśli biorę tabletki o godzinie 17.00 jednego dnia, to czy np. nastepnego dnia do godziny 17.00 jestem zabezpieczona i czy mogę się bezpiecznie kochać z chlopakiem? Czy tabletka chroni przez 24h do wzięcia kolejnej? Mam nadzieję, że zrozumiała mnie Pani i udzieli mi fachowych porad. Dziękuję z góry i pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj,

warunkiem skuteczności przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych jest stosowanie ich regularnie w przybliżeniu o tej samej porze dnia, nie ma obawy, gdy następną tabletkę wzięłaś godzinę później.

Dluższa przerwa w stosowaniu tabletek może obnizyć skuteczność jej działania i warto wówczas stosować dodatkowe formy zabezpieczenia jak np.: prezerwatywę

Na przyszłość warto jednak pamiętać o stałej porze przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, gwarantuje to doskonałe zabezpieczenie, jak również pozbędziesz się dyskomfortu psychicznego w obawie przed niechcianą ciążą.