Czy mogę bezpiecznie zajść w ciążę?

Witam, od roku mam niewysoko dodatnie wskaźniki IgM i IgG toksoplazmozy, a ostatnio wysoką awidność i staram się o dziecko. Czy po tak długim okresie od rozpoznania, nadal dodatnim IgG (10,7 IU/ml) i dodatnim IGM (4,28 IU/ml), ale wysokiej awidności 61,96%Avi, bezpiecznie jest zajść w ciążę? Chcę usłyszeć kolejną opinię, o którą bardzo proszę, bo ginekolodzy i zakaźnicy, u których byłam, mają różne zdania na ten temat. Z góry dziękuję. Pozdrawiam
ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Jak pewne zdążyła się Pani dowiedzieć, badanie na awidność ma za zadanie przybliżone ustalenie czasu zakażenia. Niska awidność zwykle świadczy o niedawno przebytym lub świeżym zakażeniu, podczas gdy wysoka awidność świadczy, iż do zakażenia doszło kilka miesięcy temu. W zależności od czasu zakażenia podejmowana jest decyzja o włączeniu leczenia i ustalane jest ryzyko dla dziecka.

W Pani przypadku, gdy parametry dodatnie utrzymują się już ponad rok, a awidność utrzymuje się na wysokim poziomie, wydaje się, że może bezpiecznie Pani zajść w ciążę. Do ustalenia dokładniejszego ryzyka konieczna jest jednak analiza wszystkich dotychczasowych wyników badań i obserwacja tendencji malejącej (oczywiście, zakładam, że przeciwciała są na tym samym poziomie lub niższym).
Przed podjęciem ostatecznej decyzji radziłabym jednak skonsultować się z lekarzem chorób zakaźnych, który ma największe doświadczenie w leczeniu toksoplazmozy.

Pozdrawiam