Czy mogę mieć fobię szkolną?

Witam, podejrzewam u siebie fobie szkolną. Dosłownie wszytskie objawy się zgadzają i na 100% to właśnie fobia szkolna. Tata zapisał mnie do poradni psychologiczno pedagogicznej. Tylko tu jest problem, czekam na wizytę już 3 miesiące i codziennie się męczę. Przez to wszystko mam złe oceny i bardzo niską frekwencję. Czuję że jak wrócę za tydzień do szkoły to będzie jedna wielka tragedia. Co ja mam zrobić? Nie wytrzymam codziennego chodzenia do szkoły a na telefon od poradni chyba nie mam co liczyć w najbliższym okresie. Proszę o pomoc!

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w podanym przez Pana przypadku jak najbardziej wskazana jest pomoc od psychologa lub psychiatry, który mógłby poprowadzić odpowiednią terapię. Jeżeli problem się nasila, a nie ma Pan możliwości wizyty w wybranej poradni, to należałoby spróbować z inną, gdzie od razu mogliby pomóc.

W takich sytuacjach bardzo ważnym jest również zrozumienie problemu, w szczególności tego, że objawy nie są zależne od woli pacjenta. Najważniejszą rzeczą jest jednak kontakt z psychologiem, który rozpocząłby z Panem terapię poznawczo-behawioralną.

Proszę pamiętać, że lęk przed szkołą, jak i inne fobie da się pokonać i odpowiedni specjalista z pewnością ułatwi ten proces.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami i pytaniami innych użytkowników, które umożliwią Panu zrozumienie tego problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/fobia-szkolna

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyglada-terapia-poznawczo-behawioralna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.