Fobia szkolna u nastolatka

Witam. Mam 19 lat i od podstawówki borykam się z problem fobii szkolnej. Byłam już u wielu specjalistów, niestety niekompetentnych, którzy wmawiali mi, że to moja wina. Nie otrzymałam pomocy. Po ukończeniu 18 roku życia zrezygnowałam ze szkoły po nauczaniu indywidualnym. Myślałam, że z wiekiem moje problemy zanikną. Tak się nie stało. A do pracy trzeba w końcu pójść. Moje pytanie, co mam robić dalej ? Czy pójść znów do psychiatry ? Boję się, że nie będę już nigdy normalnie funkcjonować.

Problemy nigdy nie znikają same. Z całą pewnością warto znaleźć specjalistę, który ma doświadczenie w leczeniu fobii i który będzie potrafił ocenić, czy konieczna jest wizyta u psychiatry. Leki nie zawsze są potrzebne, często wystarcza terapia poznawczo-behawioralna. Dobrze poprowadzona terapia daje na tyle dobre efekty, że po kilku tygodniach zaczyna się już normalnie funkcjonować. Taka terapia pomaga zrozumieć lęk, znaleźć jego przyczyny oraz opracować skuteczne sposoby radzenia sobie w sytuacjach w których pojawiają się napady lęku.

Witam Panią Serdecznie,

Jak najbardziej zachęcam Panią do tego, żeby pomogła Pani samej sobie i zgłosiła się do lekarza i do psychologa, celem postawienia diagnozy i leczenia terapeutycznego (w ramach NFZ-tu).

Proszę nie zwlekać, bo zasługuje Pani na piękne i wartościowe życie, czego Pani życzliwie życzę i życzę też zwyczajnej pomyślności,

Irena Mielnik-Madej
irena.mielnik.madej@gmail.com