Czy mogę mieć Hashimoto w wieku 44 lat?

Dzień dobry, od dłuższego czasu choruję na nerwicę lękową, ostatnio objawy bardzo się nasiliły do tego stopnia, że utrudniają normalne funkcjonowanie w pracy czy w domu. Czasem dostaję nieuzasadnionego ataku, zupełnie bez przyczyny, mam nudności, mrowienie kończyn, duszności i zawroty głowy. Zrobiłam komplet badań ( ok) plus pakiet tarczycowy a to moje wyniki TSH 4,92, ft3 3,07 , ft 4 1,3 , ANTY-TPO 325,55 , ANTY-TG 6,62 . Kiedyś dwukrotnie próbowałam brać Letrox ale po kilku dniach podawania nawet bardo małych dawek objawy nerwicy nasilały się nie do wytrzymania, pociłam się i byłam jeszcze bardziej nadpobudliwa. Czy takie wyniki badań sugerują może Hashimoto? ...Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Niestety przy wynikach badań nie podała Pani norm, przez co trudno stwierdzić, czy są one w normie. Normy są przyjmowane w zależności od wieku, płci oraz metody, jaką stosuje dane laboratorium do oznaczania. Ponadto, aby zdiagnozować chorobę, konieczny jest wywiad lekarski oraz badanie fizykalne. Zrobiła Pani już pierwszy, ważny krok i poddała się badaniom – teraz pora na rozmowę z lekarzem.

Choroba Hashimoto może objawiać się na wiele różnych sposobów. Pacjent może doświadczać m.in. zmęczenia i senności, zaburzeń nastroju i gorszej sprawności intelektualnej, ciągłego uczucia zimna, bladości i obrzęku twarzy, pogrubienie rysów twarzy, przybrania na wadze, bólów stawów i mięśni, suchości i łuszczenia się skóry, pociemnienia skóry w obrębie kolan i łokci, wypadania i łamliwości włosów, zaburzenia miesiączkowania oraz trudności w poczęciu dziecka, bradykardii, chrypki, nadciśnienia tętniczego, zwiększonego poziomu cholesterolu, anemii.

Nie wszystkie symptomy, o których Pani wspomina (ataki lęku, nudności, mrowienie kończyn, duszności i zawroty głowy), pokrywają się z tymi wyżej wymienionymi, jednak tylko w wywiadzie lekarskim będzie to Pani mogła zweryfikować.

Więcej informacji o tej chorobie znajdzie Pani w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.