Co robić z tymi bólami głowy przy Hashimoto?

Często czuję się jakbym była pijana, boli mnie glowa i szumi w uszach, czasami czuje ból w klatce piersiowej i mam uczucie duszności, mam przespieszone tętno i uczucie gorąca. Zdiagnozowana mam chorobe Hashimoto i niedoczynność tarczycy. Wszystkim się martwię i nie mam siły wstać z łóżka. Gdzie powinnam się udać?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Opisuje Pani sporo objawów, które są uciążliwe w pojedynkę, a razem na pewno dają mieszankę utrudniającą codzienne funkcjonowanie. Wiele z nich, jak bóle głowy, duszności, obniżony nastrój, ciągłe zmęczenie występuje przy niedoczynności tarczycy, która jest skutkiem choroby Hashimoto. Domyślam się, że doświadczanie tych trudności, jednocześnie z bólem głowy (więc zapewne i z problemami z koncentracją) nie pomaga w ocenie własnego stanu.

Proponowałabym Pani zacząć od poznania Hashimoto bardziej dokładnie, gdyż będzie towarzyszyć Pani wiele lat (jest uważane za chorobę nieuleczalną). Jednak poznając dokładniej to schorzenie i swój własny organizm, można doprowadzić i utrzymać je w remisji tak, by objawy nie były tak uciążliwe. Należy dążyć do normalnego samopoczucia i nie zaprzestawać szukania przyczyn, pomocy dopóki ono się nie pojawi. Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że choruje nie sama tarczyca, ale cały układ immunologiczny w Pani ciele. A z kolei brakujące hormony tarczycowe wpływają na cały organizm, między innymi na kondycję psychiczną, na którą się Pani skarży. Dlatego doświadczane objawy mogą być zróżnicowane i trudno jest odróżnić, czy dana dolegliwość ma w swoje źródło w niedoczynności tarczycy, czy może jest to schorzenie współwystępujące.

Zastanawiam się też, czy dawka hormonów, którą zakładam, że Pani przyjmuje (skoro Hashimoto jest zdiagnozowane) jest optymalna. Czy kontroluje Pani regularnie TSH (tyreotropina – hormon przysadki) oraz hormony tarczycy Ft3, Ft4? Czy jest Pani pod stałą opieką wybranego lekarza endokrynologa, który zna dokładnie historię Pani choroby i objawy?

Proponowałabym również wizytę u neurologa, by wykluczyć inne przyczyny bólów i zawrotów głowy, a także być może również psychologa lub psychiatry pod kątem możliwej depresji. Niestety, depresja często współwystępuje z Hashimoto - gospodarka hormonalna ma duży wpływ na emocje.

Proszę zawalczyć o siebie i swoje samopoczucie, pozdrawiam serdecznie i życzę opanowania choroby.

Załączam poniżej kilka linków do artykułów na omawiane tematy na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-obwiniac-tarczyce-o-bole-glowy

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-choroba-hashimoto-wiaze-sie-z-niekontrolowanymi-emocjami

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-wyleczyc-sie-z-hashimoto-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/hashimoto-gdy-brakuje-hormonow-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.