Czy mogę mieć po raz kolejny suchy zębodół?

Witam, miesiąc temu miałam usuwana korzenie górnej szóstki. Dentysta źle usuną, robił to dwie i pół godziny. Po tygodniu miejsce bolało zaczęła się ropa i na dziasle zrobiła gulka. Myślałam że to ropień. Na wizycie u chirurga szczekowego okazało się że to kawałki odlupanej kości oraz pozostawiony korzeń. Rozcial, wyszyscil goilo się 4 tygodnie. Dziś druga Górna 6. Korzenie sprawnie wyłupal. Ale bez szwów. Boję się że znowu będzie suchy zebodol. Czy to zależy od zęba ? Organizmu? Czy od krwawienia? Przy usuwaniu pierwszej 6 prawie krew nie leciała A przy tej sporo. A mam jeszcze pytanie mam jeszcze dolną 6 do usunięcia... będzie łatwiej? Mam ponoć grube, długo i mocne korzenie. A przy usuwaniu dziś pomimo znieczulenia czułam przepychanie w zatoce pod okiem.

Nie, niekoniecznie każde usunięcie zęba skutkuje powstaniem suchego zębodołu. Nawet jeżeli kiedyś cierpiała Pani z jego powodu, nie znaczy to, że za każdym razem tak będzie. Suchy zębodół to lokalne, niewielkie zapalenie kości otaczającej miejsce po usunięciu zęba. Tworzy się z różnych przyczyn, na część z nich mamy duży wpływ na inne niestety żadnego. Żeby zminimalizować ryzyko pojawienia się u Pani kolejnego suchego zębodołu trzeba pamiętać i przestrzegać zaleceń lekarskich. Należą do nich między innymi: zakaz intensywnego płukania jamy ustnej po usunięciu (może dojść do wypłukania skrzepu i odsłonięcia kości szczęki lub żuchwy), ograniczenie aktywności fizycznej i odpoczynek (pozytywnie wpływa na procesy gojenia), niespożywanie gorących pokarmów czy płynów w dniu po zabiegu, dieta półpłynna w dniu zabiegu (twardy pokarm może uszkodzić formujący się skrzep), zakaz palenia tytoniu najlepiej do 72 godzin po zabiegu (dym tytoniowy upośledza procesy gojenia tkanek), niewskazane jest również picie alkoholu do 48-72 godzin po wykonanym usunięciu. Do przyczyn od nas niezależnych może należeć między innymi niekorzystna (z punktu widzenia usuwania zęba) anatomia wymagająca rozleglejszego zabiegu. Najlepiej wszystkie wątpliwości wyjaśnić z chirurgiem wykonującym zabieg. Przed zabiegiem warto wspomnieć o tym, że miała Pani już kiedyś suchy zębodół i obawia się powtórzenia sytuacji.