Czy mogę mieć problemy z trąbką słuchową?

Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc lekarza laryngologa. Pół roku temu po przyjęciu 3 dawki szczepionki po 2 tygodniach zachorowałam na covid. Przeszłam łagodnie. Po 4 tygodniach dostałam chyba opryszczki w nosie- jeden wielki strup, totalnie zatkana lewa dziurka. Suchy nos. Rano pomarańczowo-krwista zbita wydzielina. Uczucie mrowienia,jakby prąd łaskotanie w uchu LEWYM promieniujące do gardła/migdalka. Później doszło pukanie w uchu z jednoczesnym uczuciem ciśnienia w uchu- ale takie napadowe, za chwile odpuszczało. Czasem " nachodziło " jakby trzaskanie/ chlupotanie. Nadwrażliwość na dźwięki, wszystko ściszałam. 1 lekarz stwierdził przewlekłe zapalenie zatok i że tego się nie wyleczy tylko "zaleczy",dwóch innych coś wspominało o trąbce słuchowej. Nie dostałam antybiotyków. Sinupret,bromelan,pronosal,soledum.Tympanometria z końca marca br. 226 hz.Prawe ucho: poj. 2.89ml.podatn.1.62 ml. Ciśnienie: 4daPa.grad.51daPa. Lewe: poj.1.61ml. Podatn.0,87 ml. Ciśnienie: - 69daPa.grad.60daPa. Audiometrii nie było. Czy już te dolegliwości pozostaną ze mną na zawsze? Ciśnienie tętnicze 100/80. Nie mam przewlekłych chorób oprócz niewydolności żylnej nóg- z leków biorę cyclo 3 fort.Bardzo proszę o pomo

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo nam przykro, że występują u Pani takie dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych. Każda infekcja, czy przewlekły nieżyt nosa może prowadzić do trwalszych zaburzeń ze strony zatok, jak i ucha wewnętrznego i środkowego.

Z opisu Pani objawów wynika, że taki stan zdrowia pogorszył się w wyniku przebytej infekcji Covid-19. Dodatkowo pojawienie się opryszczki mogło być skutkiem znacznego obniżenia odporności.

Na pewno warto by było rozszerzyć diagnostykę o dodatkowe badania, aby sprawdzić stan funkcjonowania wszystkich zatok, jak i jakości słuchu.

Bardzo częstym efektem stanów zapalnych zatok jest powstające ciśnienie oraz wysięk w uchu, powodując uczucie przytkania oraz pogorszenie słuchu. W związku z tym, przydatne mogłoby okazać się badanie audiometrii impedancyjnej.

Zalecamy również wykonanie badania tomografii komputerowej zatok. Taka dokładna diagnostyka obrazowa pozwoli na uchwycenie nawet najmniejszych zmian, również zapalnych, co pozwoli na wdrożenie właściwego leczenia.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić stan Pani zdrowia. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem laryngologiem. Specjalista po analizie dotychczasowych badań zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/woda-w-uchu-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/perforacja-blony-bebenkowej

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.