Czy mogę przeleczyć się na GBS?

Czy lekarz odmówi mi wypisania recepty na antybiotyk na nosicielstwo GBS? Wiem, że nie jest konieczne leczenie nosicielstwa, jednak ja z pewnych względópw wolałabym się tego pozbyć

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Z Pani pytania wynika, że wykonała Pani badanie w kierunku zakażenia paciorkowcem typu B. Taka diagnostyka zazwyczaj jest zalecana w ostatnim okresie ciąży, aby móc wprowadzić odpowiednie leczenie przed porodem, aby uniknąć zarażenia się noworodka tym rodzajem bakterii.

Paciorkowcem tym można zarazić się głównie podczas kontaktów płciowych, ale także właśnie podczas porodu, czy używania tych samych przyborów toaletowych.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na zadane przez Panią pytanie, dlatego też zalecamy stacjonarną wizytę u lekarza ginekologa. Tylko specjalista będzie mógł, biorąc pod uwagę wszystkie przesłanki medyczne zdecydować o dalszym postępowaniu, w tym leczeniu. Zazwyczaj nosicielstwo tą bakterią nie wymaga leczenia, jeśli nie ma konkretnych wskazań medycznych bądź, gdy pacjentka nie jest w ciąży.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/paciorkowiec-w-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/paciorkowiec

https://portal.abczdrowie.pl/gbs-wskazania-interpretacja-dodatni-gbs

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.