Czy mogę sama z córkami zadecydować o leczeniu męża?

Witam! Mąż cierpi na padaczkę, przyjmuje leki od 15 lat, często nadużywa alkoholu i w konsekwencji tego coraz częściej ma napady padaczki. Napady te występują w nocy, 2 lub 3 razy, w odstępach mniej więcej dwugodzinnych. Niestety nie potrafi powstrzymać się od picia. A ja z moimi 3 córkami przeżywamy koszmar. Mąż ciągle obiecuje, że już nie będzie pił, że przeprasza, ale tak już kilkanaście lat. Twierdzi, że nie jest alkoholikiem, a my sobie dodajemy i przesadzamy. Chodzi mi o to, że krzywdzi nie tylko nas, ale też robi wielką krzywdę sobie. Szwankuje mu pamięć, jego zachowanie po atakach jest bardzo dziwne, jest dla nas zupełnie obcy. Nawet wtedy kiedy nie pije. W marcu z tego powodu leżał w szpitalu 10 dni. Po wyjściu twierdził, że weźmie się za siebie, ale niestety trwało to tylko 2 tygodnie i znowu się poddał i tak do dzisiaj. Czy istnieje możliwość zmuszenia go do leczenia? Czy mogę sama z córkami zadecydować o jego leczeniu? Boję się że skończy się to jakimś nieszczęściem. Proszę o odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości, alkoholik może być zobowiązany do leczenia w przypadku, gdy powoduje rozkład życia rodzinnego, demoralizuje nieletnich, uchyla się od pracy lub systematycznie zakłóca porządek publiczny.
Wniosek o leczenie rozpatruje rejonowa komisja rozwiązywania problemów alkoholowych, która kieruje uzależnioną osobę na badanie przez biegłego.
Proponuję, aby zgłosiła się Pani do najbliższej poradni odwykowej, gdzie zostanie Pani udzielona fachowa pomoc.

Z pozdrowieniami