Czy mogę samodzielnie obniżyć dawkę Letroxu?

Od 6 miesięcy przyjmuję Letrox 50 na niedoczynność tarczycy (pierwotny wynik TSH 6,89). W ciągu ostatnich 3 miesięcy moje TSH spadło z 2,27 do poziomu 0,72, natomiast lekarz zalecił badanie i wizytę dopiero za pół roku. Boję się, że do tego czasu wpadnę w nadczynność. Co jaki czas powinnam kontrolować TSH w tym przypadku? Czy w razie zbyt dużego spadku TSH mogę samodzielnie obniżyć dawkę leku o połowę i za jakiś czas znowu wykonać kontrolne badanie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli przyjmuje Pani taką samą dawkę lewotyroksyny jak na początku leczenia, to zdecydowanie powinna ona podlegać modyfikacji, czego dowodzi tak duży spadek TSH we krwi. Dlatego sugeruję skonsultować się z lekarzem, który po zapoznaniu się z wynikami badań dostosuje dawkę hormonu. Nie powinna Pani sama dokonywać zmian w dawkowaniu leku. O leczeniu niedoczynności tarczycy przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-naturalnie-leczyc-niedoczynnosc-tarczycy.

Jeżeli chodzi o badania kontrolne, to po dobraniu odpowiedniej dawki, która gwarantuje utrzymanie poziomu TSH na właściwym, docelowym, poziomie, wystarczą badania raz na 6 miesięcy. Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta – endokrynologa na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-czesto-powinno-sie-powtarzac-badanie-krwi-przy-stwierdzonej-niedoczynnosci-tarczycy oraz tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-czesto-badac-poziom-tsh-przy-chorobie-hashimoto.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.