Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 0 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę samodzielnie obniżyć dawkę Letroxu?

Od 6 miesięcy przyjmuję Letrox 50 na niedoczynność tarczycy (pierwotny wynik TSH 6,89). W ciągu ostatnich 3 miesięcy moje TSH spadło z 2,27 do poziomu 0,72, natomiast lekarz zalecił badanie i wizytę dopiero za pół roku. Boję się, że do tego czasu wpadnę w nadczynność. Co jaki czas powinnam kontrolować TSH w tym przypadku? Czy w razie zbyt dużego spadku TSH mogę samodzielnie obniżyć dawkę leku o połowę i za jakiś czas znowu wykonać kontrolne badanie?
KOBIETA, 38 LAT 7 miesięcy temu

Hormony a zachowanie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jeżeli przyjmuje Pani taką samą dawkę lewotyroksyny jak na początku leczenia, to zdecydowanie powinna ona podlegać modyfikacji, czego dowodzi tak duży spadek TSH we krwi. Dlatego sugeruję skonsultować się z lekarzem, który po zapoznaniu się z wynikami badań dostosuje dawkę hormonu. Nie powinna Pani sama dokonywać zmian w dawkowaniu leku. O leczeniu niedoczynności tarczycy przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-naturalnie-leczyc-niedoczynnosc-tarczycy.

Jeżeli chodzi o badania kontrolne, to po dobraniu odpowiedniej dawki, która gwarantuje utrzymanie poziomu TSH na właściwym, docelowym, poziomie, wystarczą badania raz na 6 miesięcy. Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta – endokrynologa na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-czesto-powinno-sie-powtarzac-badanie-krwi-przy-stwierdzonej-niedoczynnosci-tarczycy oraz tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-czesto-badac-poziom-tsh-przy-chorobie-hashimoto.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy