Czy mogę schudnąć 20 kg do czerwca?

W czerwcu jedziemy z klasą na gorące źródła do Chorwacji. Chciałabym tam wyglądać ładnie i nie krępować się pokazać w stroju kąpielowym. Mam 14 lat. Mam 170 cm wzrostu i waże 86 kg! Bardzo lubię słodycze, nie umiem bez nich żyć. W dzień mogłabym nic nie jeść, ale gdy zbliża się godzina 18.00, to mój żołądek woła o jedzenie. Co mam zrobić, aby schudnąć te 20 kg...?

Witam!

Twoje BMI wynosi 29, oznacz to, że masz znaczną nadwagę. Jesteś w okresie dojrzewania, dlatego jeśli zaczniesz się prawidłowo odżywiać i uprawiać sport, waga powinna wrócić do normy. Potrzebujesz jednak na to dużo czasu. Prawidłowa utrata wagi to od 0,5 do 1 kg na tydzień.

Przede wszystkim zrezygnuj za słodyczy. Możesz je zastąpić: galaretką z owocami, kisielem, batonem mueseli, owocami, jogurtem owocowym (nie częściej niż raz dziennie). Na początku może być trudno, jednak po pewnym czasie przyzwyczaisz się i Twój organizm nie będzie się domagał słodyczy. Musisz mieć motywację i pamiętać, że robisz to nie tylko, dlatego aby stracić parę kilogramów, ale przede wszystkim dla zdrowia.

Pamiętaj również o kilku zasadach:
- codziennie jedz śniadanie, to napędzi Twój metabolizm na cały dzień, poprawi pamięć i koncentrację;
- spożywaj 4-5 posiłków w ciągu dnia, w odstępach co 3-4 godziny. Posiłki powinny być małe objętościowo, ale częste. Dzięki temu będziesz dostarczać swojemu organizmowi energii wtedy, kiedy potrzebuje, i nie będzie on magazynował tłuszczu. Unikniesz też wilczego głodu wieczorem.
- wyeliminuj ze swojej diety słodycze, ciasta, ciasteczka, słodkie i gazowane napoje, produkty typu fast food, słone przekąski, gotowe dania;
- codziennie wypijaj 1,5 l wody niegazowanej i niesmakowej;
- nie słódź kawy ani herbaty;
- unikaj tłustych mięs i serów, wybieraj drób i chudy nabiał;
- w szkole jedz kanapki z chleba razowego lub bułki grahamki (unikaj białego pieczywa) wraz z chudymi dodatkami - szynka z drobiu, polędwica sopocka, ryba, serek biały (unikaj sera żółtego, serów topionych, tłustych wędlin oraz kiełbas) oraz warzywem lub sałatki bez tłustych sosów;
- do każdego posiłku spożywaj warzywa.

Pamiętaj również o codziennym wysiłku fizycznym. Powinnaś codziennie ćwiczyć minimum 30 minut. Ogranicz spędzanie wolnego czasu przed telewizorem i komputerem, a zacznij uprawiać sport z przyjaciółmi, rodziną lub sama. Na tej stronie znajdziesz przykładowe ćwiczenia: www.abccwiczenia.pl.

Radziłabym jednak udać się do dietetyka, który przeprowadzi z Tobą wywiad żywieniowy i ustali indywidualna dietę, dostosowaną do Twoich potrzeb i preferencji.

Do czerwca zostało jeszcze 5 miesięcy, czyli 20 tygodni. Oznacza to, że jeśli będziesz zdrowo się odżywiać i uprawiać sport możesz schudnąć około 15 kilogramów!

Powodzenia.