Czy mogę zaszczepić dziecko po opryszczce?

Dzien dobry. Dziecko mialo opryszczke,zszedł strupek czy nastepnego dnia mozna isc na szczepienie? Czy opryszczka jest przeciwwskazaniem do szczepienia?

Redakcja abcZdrowie

Witam, opryszczka to choroba wywoływana przez wirusa HSV1, który po wniknięciu do organizmu może nawet latami trwać w uśpieniu. Pojawienie się tzw. febry czy też "zimna" w postaci bolesnego owrzodzenia najczęściej okolic ust (rzadziej śluzówki nosa) świadczy o spadku odporności. Tutaj więcej na temat opryszczki: https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozwija-sie-opryszczka. Jeśli u dziecka choroba ustąpiła, o czym świadczy brak wykwitów skórnych, może Pani je zaszczepić, aczkolwiek o przebytej infekcji należy poinformować lekarza przed szczepieniem. Na przyszłość warto zadbać o odporność, żeby zminimalizować ryzyko ponownego pojawienia się opryszczki wargowej. Natomiast o wskazaniach do odroczenia szczepienia w przypadku dziecka może Pani przeczytać w naszym artykule, serdecznie zachęcam do lektury: https://parenting.pl/kiedy-nalezy-odroczyc-szczepienie-dziecka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.