Czy mój problem z kręgosłupem jest poważny?

Bardzo proszę o interpretację mojego RTG kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego. Otóż jestem kobietą, mam 24 lata i w marcu miałam wypadek przy podnoszeniu w pracy, dopiero teraz zrobiono mi zdjęcie. Mam ostry ból pleców, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Może to przesada, ale mój partner mówi, że zrobił mi się garb poniżej odcinka szyjnego. Nie mogę się w ogóle wyprostować, tak mam obciążony ten kręgosłup przez ból. Na opisie zdjęć lekarz napisał: boczne odchylenie kręgosłupa piersiowo-lędźwiowego, zwężenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1. Czy to coś poważnego? Czy to odchylenie jest wrodzone czy przez obciążenie kręgosłupa w pracy? Jakie leczenie powinnam podjąć? Mam też poważny problem z parciem na pęcherz i częstym oddawaniem moczu, szczególnie jak leżę. Dziękuję za wszelką pomoc, ALA

Redakcja abcZdrowie

Doszło u Pani do patologicznego skrzywienia kręgosłupa (możliwe jest, że na skutek przebytego urazu), poza tym występują też zmiany zwyrodnieniowe. Taki obraz badania rentgenowskiego może jak najbardziej odpowiadać za dolegliwości, które Pani opisuje.

Niestety badanie RTG nie jest na tyle szczegółowe, aby dokładnie pokazać nasilenie występujących u Pani zaburzeń i odpowiedzieć na pytanie, czy wystarczy rehabilitacja tego odcinka kręgosłupa czy konieczna będzie operacja neurochirurgiczna. Myślę, że powinna Pani zasięgnąć porady neurologa i wykonać badanie rezonansu magnetycznego tego odcinka kręgosłupa, a w dalszej kolejności, w celu ustalenia dalszego postępowania, skonsultować się z lekarzem rehabilitacji i neurochirurgiem.