Czy moja masa ciała jest prawidłowa według siatek centylowych?

Jestem Gosia, mam 12 lat, 165 cm wzrostu i ważę 55 kg.

Witaj Gosiu!

Według siatek centylowych, Twoja waga wynosi około 90 centyli. Oznacza to, że Twoja masa ciała jest prawidłowa, ale masz tendencje do jej wzrostu.

Podałaś bardzo mało danych na temat swojego odżywiania i stylu życia, który prowadzisz (czy uprawiasz sport, jak spędzasz wolny czas i inne).

Każda dieta jest dopasowywana indywidualnie, do potrzeb pacjenta, dlatego powinnaś skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który ułożyłby dla Ciebie jadłospis odpowiedni dla Twojego wieku i potrzeb.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak nie popełniać prostych błędów, zapraszam Cię do zastosowania kilku prostych zaleceń.

Zwiększ aktywność fizyczną do minimum 30 minut dziennie (spacer z psem, ćwiczenia na wf., poranna gimnastyka, rower i inne sporty).

Nie spożywaj produktów typu fast food, zapiekanek, krakersów, napojów gazowanych, słodzonych napojów owocowych oraz słodyczy.

Nie dosładzaj herbaty.

Jedz jak najwięcej warzyw, które mają duże ilości błonnika pokarmowego, który na długo wypełni Twój żołądek.

Unikaj tłustych wędlin, kiełbas, mięsa, serów topionych.

Pij, co najmniej, 1,5 litra wody niegazowanej dziennie

Pozdrawiam.