Mam 11 lat - czy to prawidłowa masa ciała?

Hej, mam 11 lat, mierzę 154 cm, a ważę 51 kg - czy moja waga jest prawidłowa?? Kilka dni temu stanęłam na wadze i bardzo się zaniepokoiłam. Gdy jestem w szkole wciągam brzuch, bo wstydzę się. Lubię obcisłe bluzki i bardzo bym chciała w nich chodzić, ale mój duży brzuch mi na to nie pozwala. Gdy wracam ze szkoły od razu sięgam po łakocie tzn. batony, cukierki. Od nowego roku próbuje się ograniczać w nadmiernych ilościach słodyczy, ale to na nic. LICZĘ NA POMOC :(

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych na podstawie których można obiektywnie ocenić prawidłowość rozwoju dzieci i młodzieży Twoja masa ciała oraz wzrost zawiera się w zakresie normy w odniesieniu do wieku. Występuje lekka dysproporcja pomiędzy tymi parametrami. Ponieważ każdy rozwija się indywidualnie nie powinno to budzić powodu do obaw. Spożywanie nadmiernej ilości słodyczy może skutkować nagłym wzrostem masy ciała oraz pogorszeniem stanu ogólnego zębów. Warto pamiętać o regularnym uprawianiu sportu co pozwala na poprawienie wydolności organizmu.