Mam 13 lat - czy jestem za gruba?

Witam! Mam 13 lat. Mam 171 cm wzrostu i ważę 55 kg- 56 kg. Uczę się w gimnazjum, mam dużo nauki i nie mam zbyt wiele czasu na uprawianie sportu. Jedynie w weekend chodzę na godzinę na basen, aby popływać. Jestem troszkę zakompleksiona i piszę z pytaniem czy nie jestem za gruba?? Lubię słodycze, ale znam umiar. Niezbyt lubię swoje ciało, chociaż wszyscy mówią mi, że jestem szczupła. Nie jestem fanką ćwiczeń ani jedzenia samych warzyw i owoców. Od dzieciństwa jestem niejadkiem. Czy jestem szczupła? A jeśli powinnam popracować nad ciałem to co robić? I jak nabrać pewności siebie i wyleczyć się z sylwetkowych kompleksów? Ubrania, biżuteria, małe przyjemności? Proszę o poradę. Pozdrowienia.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych, które pozwalają obiektywnie ocenić rozwój dzieci i młodzieży, Twoja masa ciała znajduje się w 80. centylu zaś wzrost na poziomie 97. centyla. Obydwa parametry mieszczą się w granicach szeroko pojętej normy. Występuje lekka dysproporcja pomiędzy masą a wzrostem. Nie powinnaś się odchudzać. Redukcja masy ciała w okresie dojrzewania bez konsultacji z lekarzem jest nierozsądna, gdyż może skutkować powikłaniami zdrowotnymi. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi powinnaś, po rozmowie z rodzicami, udać się na wizytę do swojego lekarza.