Co zrobić, by odchudzanie nie było uciążliwe?

Mam 13 lat i ważę 55 kg przy wzroście 1,53. Chciałabym schudnąć do 48 kg, ale mam za słabą siłę woli. Co zrobić, by odchudzanie nie było uciążliwe?

Witaj!

Według siatek centylowych, Twoja waga mieści się w granicy 75-90 centyli. Oznacza to, że Twoja masa ciała jest w normie, jednak możesz mieć tendencję do przybierania na wadze.

Jesteś w okresie dojrzewania i potrzebujesz energii do wzrostu oraz rozwoju. Jednak, aby nie dostarczać swojemu organizmowi tzw. pustych kalorii powinnaś unikać paru błędów.

Nie spożywaj produktów typu fast food, słonych i tłustych przekąsek, gotowych dań, słodyczy, słodkich bułek oraz słodkich i gazowanych napojów.

Twój codzienny jadłospis powinien składać się 4-5 posiłków, spożywanych w równych odstępach czasu, co około 3-4 godziny.
Każdy posiłek powinien zawierać składnik: węglowodanowy (kasze, makaron, ryż, chleb pełnoziarnisty), białkowy (chude i półtłuste sery białe, umiarkowane ilości sera żółtego, chude wędliny, drób, ryby) oraz tłuszczowy (olej roślinny, ryby, chude mięso, orzechy). Ważne jest również spożywanie warzyw do każdego posiłku.

Codziennie uprawiaj sport, w każdej formie. Rób to, co najbardziej lubisz, a nie to, do czego musisz się zmuszać. Odnajdź dyscyplinę sportu, która będzie sprawiała Ci radość.

Nie potrzebujesz żadnej restrykcyjnej diety, dlatego takie drobne zalecenia nie powinny stworzyć Ci kłopotu.

Pozdrawiam.