Dieta idealna: jaką powinnam wybrać?

Ważę 73 kg przy wzroście 176 cm. Jestem kobietą i mam 25 lat. Teoretycznie mieszczę się w normie BMI, ale ważąc prawie 10 kg mniej, też się mieściłam, a zarazem lepiej czułam. Moja praca wymaga siedzenia - często całymi dniami przy komputerze. Kiedyś biegałam na bardzo długie dystanse, przez co rozwinęły mi się mięśnie ud - były nawet zbyt rozrośnięte. Gdy przestałam - sflaczały i wyglądają nieestetycznie.

Uwielbiam tańczyć i w ostatnim czasie tylko tej formie sportu poświęcam co nieco czasu. W lecie jeżdżę dużo na rowerze i rolkach. Nie podejmowałam nigdy żadnych prób odchudzania, nie stosowałam żadnych diet, ani nie byłam u lekarza, ponieważ nigdy nie było to konieczne. Choruję na anemię. Nie przyjmuję niektórych "substancji" z pokarmów. Czasem muszę wziąć serię leków, które to regulują. Śniadanie: kanapka z serem żółtym (najlepiej zapiekana w mikrofalówce) z ketchupem. Obiad - warzywa na patelni, Kolacja - kanapka z białym serem. Jem dużo owoców i ryb. Uwielbiam słodycze, ale staram się nie przesadzać (czekolada na tydzien). Nie przepadam za mięsem. Uwielbiam ryż i makarony.

Witam,

Według tego, co napisałaś główny problem leży w nieprawidłowym odżywianiu. Twoja dieta jest mało urozmaicona, posiłki spożywasz zbyt rzadko. Codziennie powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Posiłki powinny być lekkie, ale częste po to, aby organizm mógł przyswajać wszystkie składniki, a nie odkładać w postaci tłuszczu, co robi, gdy jemy zbyt rzadko. Jedz produkty pełnoziarniste, ryby, mięso chude i drobiowe, orzechy, produkty mleczne chude i półtłuste oraz owoce. Zwracaj uwagę na to, aby żywność dostarczała Ci dużych ilości żelaza. Dodatkowo unikaj kawy i mocnej herbaty, które upośledzają wchłanianie żelaza, jedz natomiast produkty bogate w witaminę C, która poprawia wchłanianie żelaza. Unikaj potraw smażonych i przetworzonych, produktów typu fast food, słodyczy. Jeśli uwielbiasz słodycze, jedz je, ale w małych ilościach, np. raz w tygodniu. Wybieraj też zdrowe wersje słodyczy – muffinki razowe, musli z orzechami i owocami, owoce suszone, galaretka, itp.

Nie zapominaj również o aktywności fizycznej co najmniej 3 razy w tygodniu po 40 minut.

Pozdrawiam