Za duży brzuszek i uda: jak dobrze schudnąć?

Jestem 13-latką. Ważę 61 kg przy wzroście 160 centymetrów. Jeżdżę na snowboardzie, pływam, gram w piłkę nożną, jeżdżę na deskorolce, gram czasami w koszykówkę lub w siatkówkę. Wcześniej jedynie próbowałam ograniczyć posiłki. W mojej rodzinie nie występuje nadwaga, tak sądzę, przynajmniej się o tym nie rozmawia. Nie choruję na nic, ani nie byłam u lekarza. Moim głównym problemem są według mnie za duże uda. Wstydzę się rozebrać na basenie czy wyjść na plażę. Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem co zrobić, żeby stracić te kilogramy. Sądzę, że jestem za gruba i to nie są wymysły głupiej nastolatki, lecz po prostu nie lubię patrzeć w lustro. Moim zdaniem mam lekko za duży brzuszek i za grube uda. Proszę o dopasowanie odpowiedniej diety dla mnie.

KOBIETA ponad rok temu

Witam.

Według tego co napisałaś główny problem leży w nieprawidłowym odżywianiu. Codziennie powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Jedz produkty pełnoziarniste, ryby, mięso chude i drobiowe, orzechy, produkty mleczne chude i półtłuste oraz owoce. Zwracaj uwagę na to, aby żywność dostarczała Ci dużych ilości żelaza. Dodatkowo unikaj kawy i mocnej herbaty, które upośledzają wchłanianie żelaza, jedz natomiast produkty bogate w witaminę C, która poprawia wchłanianie żelaza.

Unikaj potraw smażonych i przetworzonych. Jeśli uwielbiasz słodycze jedz je, ale w małych ilościach i np. raz w tygodniu. Wybieraj też zdrowe wersje słodyczy – muffinki razowe, musli z orzechami i owocami, owoce suszone, galaretka itp. Nie zapominaj również o aktywności fizycznej co najmniej 3 razy w tygodniu po 40 minut.

Pozdrawiam.