Czy moja psychika może mieć wpływ na moje obecne samopoczucie?

Kobieta, 31 lat. Witam, od 9 mies. mam stany podgorączkowe, których przyczyn ja i moi lekarze nie potrafią określić. Występują w trakcie dnia, nie mam ich tuż po przebudzeniu oraz późnym wieczorem, kiedy zazwyczaj jestem już w łóżku. Temperatura w granicach 37-37,3. Od tamtej pory zrobiłam już mnóstwo badań podstawowych - wszystkie w normie. Tarczyca, borelioza, chlamydie, HIV - również w normie. Laryngolog, ginekolog, kardiolog, stomatolog... również wszystko okej. Ostatnio wykryto u mnie w moczu E. coli - po dwutygodniowej terapii antybiotykowej stan podgorączkowy bez zmian. Jestem pod kontrolą neurologa, ponieważ mam nocne drętwienia rąk oraz często sinieją mi ręce, np. przy ucisku (nie jestem w stanie nieść w ręce laptopa, ponieważ końcówki palców robią się sine, szczególnie przy niskich temperaturach). Niestety, żadnych konkretnych diagnoz. Obecne objawy, oprócz stanów podgorączkowych to również ucisk na klatkę piersiową, mam wrażenie jakby leżał na niej ciężki kamień, nie nasila się przy głębszym wdechu. Również taki ucisk czuję na plecach. Wyjątkowo silne i uciążliwe po dniu spędzonym z alkoholem. Zastanawiam się, czy nie ma to czasem coś wspólnego z nerwami... tylko czy mogłyby występować stany podgorączkowe? Może powinnam udać się na badania do psychologa lub psychiatry? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Wymieniane przez Panią objawy, takie jak stany podgorączkowe oraz drętwienia palców rąk, nie należą do typowych objawów z kręgu zaburzeń depresyjnych i lękowych, tak więc zalecałbym Pani kontynuowanie diagnostyki w celu znalezienia przyczyny tych dolegliwości.

Te objawy mogą również być spowodowane przez różne czynniki - np. jest całkiem prawdopodobne, że stany podgorączkowe są spowodowane niewyleczoną infekcją dróg moczowych - wskazane byłoby kontrolne badanie moczu i w razie utrzymującej się infekcji - wykonanie posiewu moczu z antybiogramem.

Z kolei objawy skórne, wskazujące na tzw. objaw Raynauda, mogą być związane z cechami wrodzonymi (typowo u młodych kobiet w chłodnym klimacie). Występuje często u osób z niskim ciśnieniem tętniczym i polega na nadmiernym skurczu naczyń palców, powodującym ich zblednięcie i zasinienie. Często przyczyna jest nieznana. Tego typu objaw może występować jednak w chorobach tkanki łącznej i w chorobach naczyń.

Wymieniane objawy ucisku klatki piersiowej, nasilające się przy wykonywaniu ruchów klatki piersiowej mogą wskazywać na objawy tzw. neuralgii międzyżebrowej, która może być związana m. in. z przeciążeniem stresem. Typowo występuje u młodych ludzi, prowadzących mało aktywny tryb życia Pomocne może być zastosowanie maści przeciwbólowej. Wskazane jest wykonanie RTG kręgosłupa, aby ocenić, czy nie występują zmiany zwyrodnieniowe.

Polecam Pani rozmowę z psychologiem, jeśli przeżywa Pani obecnie trudny okres życia, dzięki takiej rozmowie może Pani uzyskać wsparcie i pomoc w rozwiązaniu problemów.

Z pozdrowieniami