Czy moje dolegliwości mogą mieć podłoże psychiczne?

Witam, mam 18 kat, mój problem zaczął się w grudniu. Zaczęłam miewać nudności i zawroty głowy. Jako, że podejrzewam u siebie hipochondrię, bardzo się tym stresowałam. Z czasem się pogarszało. Zdecydowałam się wybrać na SOR. Badania tomograficzne i badania krwi wyszły bardzo dobrze. Dostałam leki, które stosuje się przy chorobie błędnika, niestety jedynie pogorszyły. Postanowiłam je odstawić, i po ich odstawieniu zaczęłam czuć się o niebo lepiej. Niestety czasami nudności bądź bóle głowy powracają. Najczęściej przy stresie lub zmianach pogodowych, co jest dla mnie bardzo dziwne bo nigdy nie reagowałam tak na żadną z tych sytuacji. Ostatni bardzo mało wychodzę na dwór bo bardzo sie stresuje, że źle się poczuje. Zauważyłam tez, ze miałam delikatny nawrot choroby lokomocyjnej. Zastanawiam sie czy moje dolegliwości mogą mieć podłoże psychiczne? Bardzo rozpamiętuje moje złe samopoczucie w grudniu, codziennie myśle czy będę sie zle czuć, kiedy wiem, ze muszę wyjść coś załatwić następnego dnia, to już w nocy budzę sie ze złym samopoczuciem. Najbardziej mnie zdziwił nawrot choroby lokomocyjnej, ponieważ odkad z niej wyrosłam bardzo polubiłam jeżdżenie autem, mogłabym siedzieć w nim godzinami. Mam dużo spraw do załatwienia na mieście w najbliższym czasie, w maju muszę napisać maturę. Bardzo sie stresuje, ze będę musiała sie z tym zmagać do końca życia co tylko napędza moje dolegliwości… proszę o jakaś radę. Pozdrawiam!

Szanowna Pani,

Zachęcam Panią do skontaktowania się z psychologiem (szkolnym lub prywatnie), który pomoże Pani poradzić sobie ze stresem i może również przeprowadzi z Panią psychoedukację (by zminimalizować "nakręcanie się"). Ma Pani intensywny etap w życiu i trochę wyzwań przed sobą - Pani objawy mogą być (jak słusznie Pani zauważyla) spowodowane ciągłym napięciem w ciele i stresem. Nie sądzę jednak,by pozostały one z Panią do końca życia - życzę Pani pięknych wakacji po maturze i mocno trzymam kciuki za Pani egzaminy! :)

Pozdrawiam serdecznie

Małgorzata Ziółkowska

www.strefa-ciszy.online