Czy moje dwuletnie dziecko prawidłowo się rozwija?

synek niedawno skonczyl 26 misiecy ( 2 lata 2 miesiace ) martwi mnie jego mowa, tzn niewypowiada prawidlowo slow a zdania jakie tworzy sa typu nie ma, nie tu . Potrafi powiedziec mama, tata, abi(babcia) dziadzia, abuz (arbuz) , pompa ( pomarancza ) , pi (pic) paja (pajak) ozia(osa) wwu( mucha) koko( kura) pia( ptaszek) i jeszcze kilka innych alw tez nie wyraznie ja natomiast je wszystkie rozumiem . Wiekszosc zwierzatek nazywa wydajac ich dzeiek np nie piesiek tylko hau hau .. Czy mam sie martwic

Dzień dobry. Absolutnie nie ma się czym martwić. Opisuje Pani bardzo ładnie rozwijającego się pod względem mowy dwulatka;) Dzieci rozwijają się skokowo. Oznacza to, że rozwój następuje nieregularnie. Prawdopodobnie Pani synek pewnego dnia zamieni "hau" "hau" na "piesek" i bardzo możliwe, że zrobi to jednocześnie z wszystkimi innymi nazwami zwierzątek w jednym momencie. Dziecko w tym wieku uczy się słuchając innych, niekoniecznie powtarzając wszystko. Dlatego ważne, aby dużo do niego mówić. Jak już podejmie decyzję o tym, że zechce mówić to, co słyszy wykorzysta wszystkie słyszane wcześniej słowa i zdania. Dzisiaj dla niego ważne jest, żeby się komunikować a nie mówić tak jak inni. Czyli gdy mówi "hau hau" wie, że Pani zrozumie "piesek". I o to chodzi! Pozdrawiam.

http://progress.warszawa.pl/

Witam, droga Pani, prawidłowy rozwój mowy w bardzo ogólnym zarysie to pierwsze słowa do 2 lat i pierwsze zdania do lat 3. A więc już widać, że synek mieści się w szeroko rozumianej normy. Każde dziecko dojrzewa we własnym tempie. Statystycznie rozwój mowy u chłopców jest późniejszy niż u dziewczynek. Zalecam obserwacje, a gdyby opóźnienia przekroczyły 6 miesięcy to konsultację u logopedy. Pozdrawiam.