Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy moje dziecko na pewno rozwija się prawidłowo?

Witam Jestem tatą 27 miesięcznej córki która ciągle załatwia swoje potrzeby w pampersy( nie daje znać że jej się chce siku bądź kupę), mówi tylko 5-6 słów.Nie pokazuje na obrazkach to o co sie ją prosi. Zaczynam się stresować ze cos jest nie tak, natomiast żona tylko się wscieka na takie słowa i powtarza jak mantrę że corka potrzebuje czasu. Proszę o poradę czy to ja za dużo oczekuje od dziecka czy też zona ma złe podejscie do powyższej sytuacji.
MĘŻCZYZNA, 30 LAT około miesiąca temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

między pierwszym a drugim rokiem życia trwa tzw. okres wyrazu dziecka – w tym okresie przyjmuje się, że dziecko powinno znać około 300 słów, podczas gdy dziecko dwuipółletnie znajduje się w fazie zdania, co oznacza, że powinno budować proste formy zdaniowe, a samych słów znać około 900.

Więcej informacji odnajdzie Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/opozniony-rozwoj-mowy.

Oczywiście niewielkie odchylenia od normy nie świadczą o niczym niepokojącym, jednak w przypadku Państwa dziecka wskazana byłaby konsultacja logopedyczna. Jeżeli okaże się, że rozwój mowy jest niewspółmierny do wieku dziecka, specjalista z pewnością poinstruuje Państwa, jak postępować. Zazwyczaj zaleca się terapię, mającą na celu stymulowanie mowy dziecka, ale niewykluczone, że wskazana będzie dalsza diagnostyka – na przykład badanie słuchu.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem, być może rozwieje Pana wątpliwości: https://parenting.pl/czy-moje-dziecko-rozwija-sie-zbyt-wolno-czyli-jak-powinna-wygladac-mowa-dwulatka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy