Co może być przyczyną takiego zachowania u syna?

Dzień Dobry pytanie dotyczy mojego synka który ma ponad 2,5 roku i w dalszym ciągu nie mówi czasami wypowiada pojedyncze słowa próbuje coś powiedzieć ale od razu się wycofuje i nie dokańcza słowa. Syn rozumie i wykonuje wszystkie polecenia rozumie wszystko co się do niego mówi potrafi powtórzyć daną czynność słyszy nie ma problemu ze słuchem każdy zakaz kiedy słyszy słowo " nie " " nie wolno' reaguje bardzo emocjonalnie krzycząc. Chciałabym się poradzić co może być przyczyną takiego zachowania u syna. Pozdrawiam i dziękuję Monika

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tzw. mutyzm, czyli zaburzenia mowy u dziecka mogą objawiać się między 3. a 5. rokiem życia. Choć często powtarza się rodzicom, że dziecko ma czas lub że zacznie mówić w odpowiednim czasie, to w rzeczywistości warto skonsultować się z logopedą lub neurologopedą.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/opozniony-rozwoj-mowy.

Dwuipółletnie dziecko powinno znać około 250-500 słów, jeżeli nie wypowiada żadnego słowa bądź ich zasób jest ograniczony, to zdecydowanie trzeba ustalić przyczynę takiego stanu. Wśród nich możliwe są wady anatomiczne aparatu mowy (języka, krtani, podniebienia itd.), a nawet uszkodzenie ośrodków nerwowych w mózgu.

Z kolei zniechęcanie się do wypowiadania słów może wskazywać na psychologiczny aspekt braku mowy, ale to może ocenić ewentualnie psycholog, wówczas gdy logopeda wykluczy przyczyny somatyczne zaburzeń mowy dziecka.

Być może odpowiedzi naszych ekspertów na te pytania okażą się pomocne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-powinnam-sie-martwic-ze-2-5-letnie-dziecko-nie-mowi oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-dziecko-nie-mowi.

Proszę na ten temat porozmawiać z pediatrą, a także umówić się niezwłocznie na wizytę u specjalisty – im szybciej podjęte zostaną odpowiednie kroki (np. ćwiczenia), tym większe szanse, że proces nauki mowy u Pani syna będzie przebiegał sprawnie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.