Witam,
istnieje wiele czynników wpływających na rozwój mowy u dziecka – dlatego tak trudno jest nakreślić granice, kiedy dziecko powinno zacząć mówić, a kiedy ma na to jeszcze czas. Między innymi wpływ na to mogą mieć czynniki egzo- i endogenne, czyli te wynikające np. z zaburzeń pracy mózgu dziecka czy też z zaniedbań środowiskowych (więc niezależnych od dziecka).
Przyjmuje się, że w okresie od 1. do 2. roku życia dziecko powinno znać około 50 wyrazów (w tym dźwiękonaśladowczych, zatem niekoniecznie dziecko musi mówić „kura”, ale jako słowo liczy się też „koko” itd.). Oprócz tego dziecko reaguje na polecenia i pytania dorosłych, naśladuje ich słowa. Więcej szczegółów pod tym adresem: https://parenting.pl/dziecko-nie-mowi.
Natomiast jeżeli wydaje się Pani, że dziecko nie mieści się w tych ramach, to nadal nie jest to powód do obaw – bardzo istotna jest informacja o dwujęzyczności. Dzieci, w których domu używa się dwóch lub więcej języków, mogą później zacząć mówić. Nie jest to oczywiście dysfunkcja, czyli zaburzenie. Natomiast również dzieci bilingwistyczne cierpią na zaburzenia mowy, zatem na pewno jeśli cokolwiek budzi Pani obawy w rozwoju dziecka, warto skonsultować się z neurologopedą, który zbada dziecko oraz oceni u niego rozwój mowy.
Być może przydatny okaże się ten artykuł, zachęcam do wnikliwej lektury: https://portal.abczdrowie.pl/opozniony-rozwoj-mowy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy dziecko z opóźnieniem rozwoju mowy nadrobi braki? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Niepokojące opóźnienia rozwoju u 14-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Brak wskazywania palcem u 14-miesięcznego dziecka a autyzm – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Brak mowy u 21-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Marlena Kwiatkowska
- Opóźnienie mowy u 2-latka – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Nierozwinięta mowa u 30-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Dlaczego 2,5-letnie dziecko nadal nie mówi? – odpowiada Lek. Jerzy Bajko
- Co zrobić, jeśli 2-letnie dziecko nie chce mówić? – odpowiada Mgr Danuta Michalczyk
- Czy dziecko ma zachowania autystyczne? – odpowiada mgr Agnieszka Sulik
- Czy możliwe są zaburzenia rozwoju u 23-miesięcznego dziecka? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska