Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo mimo wcześniactwa?

Dzień dobry, Na pokładzie wcześniak 18 miesięcy korygowane 16. Niepokoi mnie jej rozwiń psychologa fizyczny. 1. Mała nie chodzi - przy meblach tak, z pchaczem też troszkę, raczkuje ale sama nie stanie bez podparcia. 2. Nie powtarza żadnych slow czy dźwięków. Mówi dużo po swojemu czy wydaje jakieś dźwięki ale nie powtarza nawet mama czy tata. Jak się do niej mówi to nie zawsze zwraca uwagę jeśli coś innego ją zainteresowało. 3. Nie pokazuje paluszkiem, nie robi papa itp. Owszem w książeczce ostatnio zaczęła pokazywać palcem ale nie to o co pytam tylko to cho chce. Klaszcze ostatnio nauczyła się przybijać piątkę ale nie robi papa nie pokazuje gdzie jest mama czy tata jak mówię chodź do mamy to przyjdzie do mnie ale ciężko powiedzieć czy wiedziała bym że ja to mama. Często klaszcze. 4. Je sama rękoma ale nie wszystko łyżeczką miesza w jedzeniu ale sama do buzi nie ma szans. Tak samo z piciem czy butelka z dziobkiem czy kubeczek sama nie, owszem weźmie w ręce ale nie przechyli jak ja podejdę żeby potrzymać zaraz puszcza ręce i ja trzymam. Mieszkamy w UK więc tu opieka zdrowotna wyglada inaczej niż u nas w PL. Lekarz pierwszego kontaktu kieruje do specjalisty i czeka się po prostu na list z terminem wizyty. Byliśmy u fizjoterapeuty i tutaj i w Polsce niby wszystko ok. Jak była noworodkiem sprawdzane były bioderka i napięcie mięśni i wszystko było ok. Byliśmy też jakiś u pediatry tutaj jakiś czas temu i niby wszystko ok nic niepokojącego nie zaobserwowali. Na pewno słyszy i widzi ok. Ogólnie dziecko jest bardzo radosne, kontaktowe, nie boi się innych ludzi, chodzi do żłobka gdzie panie zawsze podkreślają jaka z niej wesoła i kontaktowa dziewczynka. Mam brata z autyzmem i nie widzę u niej niektórych zachowań które u niego były oczywiste jak machanie rękoma, kręcenie się w kółko, kręcenie kołkami wszelkiej maści, zainteresowanie tylko literkami ona książeczki uwielbia i ogląda obrazki. Nie ma preferencji teksturalnych jedzenia czy ubrań. Do jakiego specjalisty się udać, jakie badania powinnismy zrobić. Czy rzeczywiście nie ma się czym martwić? Dziękuje za odpowiedź
KOBIETA, 35 LAT 12 miesięcy temu

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry

Jeśli niepokoi się Pani rozwojem dziecka dobrze byłoby udać się do psychologa, który oceni na jakim poziomie dziecko funkcjonuje. W UK może to być faktycznie trudne. Dobrą opcją jest przy okazji wyjazdu do PL zrobić kompleksową diagnozę. Udać się do psychologa, neurologa, logopedy, lekarza psychiatry itp zwłaszcza, że autyzm jest w rodzinie. Każde dziecko ze spectrum wyglada inaczej, to co obserwuje Pani u brata niekoniecznie musi tak samo objawiać się u innej osoby, która też będzie w spectrum autyzmu.

Jeśli potrzeba więcej informacji co do pełnej diagnozy w Polsce i tego jak to zrobić to proszę o kontakt.

Pozdrawiam

AM

ag.ma@poczta.onet.pl