Czy moje objawy wskazują na cyklotymię?

Witam, mam 34 lata, od lat borykam się ze zmiennymi nastrojami. Albo idę przez życie jak czołg i nic nie jest w stanie mnie zatrzymać, nie ma dla mnie wtedy rzeczy niemożliwych i tylko czasem pojawia się myśl, że tak szybko pędzę, że mogę nie wyrobić się na którymś zakręcie i jak wpadnę w ścianę to będzie bolało. Wydaję wtedy mnóstwo pieniędzy (ponad stan), zaciągam kredyty, które wpędzają mnie w dołki finansowe i zadłużam mieszkanie. Później jak mi to opada to wpadam w jakąś apatię, nie sprzątam, nie piorę, nie gotuję (a mam dzieci), ciężko mi się zmusić do załatwienia czegokolwiek, nawet jeżeli by to miały być pieniądze, których mi brakuje, unikam ludzi, mam lęki nocne, czasem nie sypiam w nocy tylko w dzień, kiedy jest widno, bo w nocy nie mogę zamknąć oczu, bo widzę okropne rzeczy. Każde pytanie dziecka mnie denerwuje, nie chcę żeby ktokolwiek się do mnie odzywał.

Żyję w kłamstwach, nikt mnie tak naprawdę nie zna. Nawet moja terapeutka. Jestem po terapii DDA i to trochę mnie ustabilizowało, ale widzę, że nie na długo, znowu zaczynam mieć chroniczny dół, nie umiem niczego załatwić ani posprzątać mieszkania. Wpadłam na artykuł o cyklotymii i chcę zapytać, czy moje objawy mogą świadczyć o takiej chorobie. Pozdrawiam

Witam Panią serdecznie! Bardzo się cieszę, że zdecydowała się Pani napisać do mnie tego maila, bowiem świadczy on o tym, iż chce Pani znaleźć rozwiązanie tej trudnej sytuacji w jakiej się Pani obecnie znalazła. Objawy jakie Pani opisała jak najbardziej mogą świadczyć o cyklotymii, ale mogą również wskazywać na inne zaburzenia. Granica pomiędzy niektórymi zaburzeniami i objawami innych chorób jest często bardzo niejasna i dlatego trzeba mieć świadomość, że jakakolwiek diagnozę może postawić tylko i wyłącznie specjalista podczas bezpośredniego spotkania z chorym – z tej przyczyny serdecznie zachęcam Panią do skorzystania z wizyty u psychologa lub psychiatry. Co więcej podejrzewając cyklotymie najlepiej zdecydować się na psychiatrę, bowiem koniecznym może się okazać leczenie farmakologiczne.

Proszę się nie obawiać tego spotkania ze specjalistą, ponieważ podjęcie leczenia może mieć zbawienny wpływ na Pani życie. Cyklotymię można opanować, co pozwala choremu prowadzić normalne życie. Z reguły wymaga to połączenia terapii psychologicznej i farmakologicznej, ale nie należy się tego obawiać. Dawki leków wraz z postępującą poprawą stanu zdrowia są zmniejszane. Proszę jednak także pamiętać o tym jak ważne jest zaufanie wobec swojego terapeuty – nie może się Pani obawiać przed nim otworzyć. Jeśli Pani poprzednia terapeutka nie zyskała Pani pełnego zaufania, może warto pomyśleć o zmianie. Proszę przemyśleć ten temat i nie zwlekać z udaniem się do specjalisty. Pozdrawiam

Witam,

niestabilność nastroju w Cyklotymii jest stała o łagodnym nasileniu (łagodna depresja i łagodne stany wzmożonego samopoczucia). Cyklotymia różni się nasileniem i czasem trwania od zaburzeń afektywnych dwubiegunowych (CHAD). Wskazana jest wizyta w Poradni Zdrowia Psychicznego, w celu diagnostyki i leczenia psychiatrycznego.

Pozdrawiam serdecznie