Czy moje wyniki tomografii głowy są prawidłowe?

Witam. Została wykonana u mnie tomografia głowy, że względu na codzienne bóle i zawroty głowy. Aktualnie od czerwca wykryto nadciśnienie tętnicze. Z badania wynika : W części tylno dolnej struktur głębokich lewej półkuli mózgu płynowe ogniska średnicy do 6mm prawdopodobnie przestrzenie okołonaczyniowe Virchowa - Robina. Masywne przyścienne zgrubienia błony śluzowej w komórkach sitowych przednich, tylnych oraz mniejsze w zatokach czołowych a także w zatoce klinowej zmiany zapalne. Płyn w największej z komórek lewego wyrostka sutkowatego. Przerost migdałka gardłowego. Wyniki chciałabym omówić z lekarzem laryngologiem, ale wstępnie chciałabym się dowiedzieć jak wypadło to badanie ? Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedzi.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że cierpi Pani na takie dolegliwości, które na pewno w jakimś stopniu zaburzają codzienny rytm dnia oraz pogarszają samopoczucie.

Bardzo dobrze, że wykonała już Pani dokładniejsze badanie diagnostyczne, które mogło wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Na podstawie opisu badania tomografii komputerowej głowy, można by stwierdzić, że obraz jest prawdopodobnie charakterystyczny dla występującego u Pani nadciśnienia tętniczego.

Dodatkowo stwierdzono u Pani liczne ogniska zapalne w obrębie zatok, które mogą wpływać na bóle głowy. Zgrubienia błony śluzowej w poszczególnych zatokach mogą odpowiadać polipom lub torbielom retencyjnym. Zmiany te występuję zwykle na skutek częstych stanów zapalnych zatok, przewlekłego nieżytu nosa, wywołanego chociażby alergią, jak i nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Natomiast obecność płynu w okolicach wyrostka sutkowego, mogłaby wskazywać na wysięk w uchu, spowodowany nagromadzeniem się płynu na skutek przewlekłych stanów zapalnych.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem laryngologiem, który po dokładnej analizie dotychczasowych badań, zdecyduje o dalszym postępowaniu i leczeniu, aby poprawić Pani, jakość życia.

Życzymy Pani dobrego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/wyrostek-sutkowaty-wyglad-budowa-objawy-i-leczenie-zapalenie

https://portal.abczdrowie.pl/polipy-nosa

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.