Czy możliwe, że to depresja?

Mam 25 lat, jestem wykształconą młodą kobietą, skończyłam studia wyższe, pracuję w zawodzie, dobrze zarabiam. Niedawno kupiliśmy z narzeczonym mieszkanie, w centrum dużego miasta. Wszystko powinno być w porządku, żyć nie umierać, jednak ostatnio czuje się bardzo źle. Bez powodu płaczę, ciągle jestem zdenerwowana. Kładę się spać z niepokojem, budzę się nad ranem. Boję się o wszystko, o swoje zdrowie, o pracę, o najdrobniejsze sprawy. Nie mam na nic siły, nic mi się nie chce. Bez przerwy czuje się winna. Zaniedbuję siebie i narzeczonego. Całkowicie straciłam ochotę na seks. Narzeczony ma pretensje, mówi nie wytrzyma tego dłużej i będziemy musieli się rozstać co powoduje coraz większe poczucie winy. Denerwuje się, że nie sprostam oczekiwaniom innych ludzi. Często czuję potrzebę bycia samej. Bywają weekendy (gdy narzeczony wyjeżdża) że nie wychodzę z domu, całe dnie leże w łóżku, nawet się nie ubieram, bo mi się nie chce. I znowu czuję się winna. Co się ze mną dzieje? Dodam, że zawsze byłam pogodną osobą, wierzyłam w siebie, cieszyłam się nawet najdrobniejszymi rzeczami. Teraz nic mnie już nie cieszy. Proszę o pomoc.

Witam!

Depresja jest chorobą, która może dotknąć każdego człowieka, bez względu na wiek, wykształcenie lub płeć. Choroba ta może pojawić się w wyniku działania różnych czynników. Może zostać wyzwolona przez silne wydarzenie życiowe (zarówno pozytywne, jak i negatywne).
Pani objawy są niepokojące i warto je skonsultować z lekarzem psychiatrą. Podjęcie się odpowiedniego leczenia (zaleconego przez lekarza) pozwoli Pani poprawić swoje samopoczucie.
Bardzo ważna jest również rozmowa z narzeczonym. Jeśli nie mówi Pani o swoich problemach, to on może o nich nie wiedzieć. Rozmowa z narzeczonym może dać mu szansę zrozumienia Pani i pozwolić zmienić swoje nastawienie i postępowanie. Będzie Pani miała możliwość znalezienia wsparcia w ukochanym i uzyskania z jego strony pomocy w tej trudnej dla Pani sytuacji.

Pozdrawiam