Jak radzić sobie z emocjami?

Emocje są czasem tak silne, że mam ochotę coś zniszczyć, krzyczeć itp. Najczęściej wtedy zaniedbuję inne czynności i czekam jak przejdą, bo nie jestem w stanie się niczym innym zająć, skupiając uwagę na czymś innym. Odczuwana wtedy złość - jest tak silna, że odbieram to jako autodestrukcje dla siebie jako osoby. Żadne próby wytłumaczenia sobie tego przez rozsądek nie przynoszą rezultatów, próby wyciszenia nic nie dają. Jak sobie pomóc aby móc w przyszłości uśmiechnąć się do siebie kiedy coś rozzłości czy wytrąci z równowagi ,jak nie doświadczać tak mocno negatywnych emocji? Proszę, pomóżcie! Wiem, że tylko wtedy stanę się dojrzałą osobą... Dominika

Witam!

Emocje są bardzo ważne w naszym życiu, ponieważ niosą ze sobą informacje o tym, co dzieje się z nami i w naszej relacji z otoczeniem. Dlatego też tak istotne jest wyrażanie emocji i przeżywanie ich. Tłumienie i czekanie "jak przejdą" prowadzi do narastania wewnętrznego napięcia. Stłumione emocje nie znikają, wzbierają i stają się przyczyną wybuchów - niekontrolowanych napadów agresji czy płaczu.
Proszę zastanowić się, co takiego dzieje się w Pani życiu, z czym sobie Pani nie radzi, co powoduje, że czuje się Pani bezradna? Odpowiedź na te pytania może dać Pani wgląd w przeżywane emocje, pozwoli poznać przyczynę ich powstawania.
Warto, żeby pracowała Pani nad wyrażaniem emocji i komunikacją społeczną. Może Pani rozpocząć pracę z psychologiem nad swoimi problemami, lub wziąć udział w treningach - m.in. interpersonalnym, radzenia sobie ze stresem oraz umiejętności społecznych. Praca nad tym problemem może pozwolić Pani uzyskać wewnętrzną równowagę oraz spokój.

Pozdrawiam