Jak postępować, by złe emocje nas nie wykończyły?

Witam. Ktoś niegdyś wyrządził mi znaczną krzywdę...Po pewnym czasie zaczął mi także dokuczać.Czuję,że nienawiść bardzo zjada mój umysł i ciało...Tak nie można funkcjonować...Chcę przebaczyć tej osobie, ale nie potrafię...Jak postępować, by złe emocje nas nie wykończyły?

Witam,
Często tak się dzieje gdy nie dopuszczamy do siebie złości i nie pozwalamy sobie na jej wyrażenie. Złość nie jest złą emocją, jest emocją która odgrywa ogromną role w wyznaczaniu granic. Dzięki niej wiemy kiedy ktoś wyżądza nam krzywdę, to ona jest nośnikiem informacji że coś sie dzieje bez naszej zgody. Złość rownież może byc bardzo energetyczna kiedy nauczymy się ją wyrażać w konstruktywny sposób.
Aby poradzić sobie z tą emocją najpierw trzeba pozwolić sobie na jej wyrażenie - nie musi to być bezpośrednio do osoby (czasem pomaga napisanie listu, którego i tak nigdy nie wyślemy). Chodzi o to, aby poczuć w końcu siłę, że możemy się bronić i nie jesteśmy bezradni. Kolejny etap to pogodzenie się z tym co się stało - nie ozancza to, że mamy wybaczyć (to jest czasem nie możliwe), ale zrozumieć ze to co przykrego nas spotkało jest również częścią naszej historii. Następnie warto iść dalej, koncentrując się na tym co w naszym życiu jest dobre i wartościowe.
Jeżeli czuje Pani, że trudno jest poradzić sobie samemu proponowałabym wizytę u psychoterapeuty, który pomoże wspólnie przejść przez te etapy.

Serdecznie pozdrawiam,
Anna Mochnaczewska

odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza