Czy można odstawić leki na czas diety?

Witam, jestem na 4 dniu postu dr Dąbrowskiej (dieta owocowo- warzywna). Biorę też przepisane przez lekarza leki na depresje: Escipram (1tabl) dziennie. Zastanawiam się, czy mogę odstawić leki na dwa tygodnie postu. Czuje się dobrze. Chodzi o to, że post nie jest efektywny w przypadku używania jakichkolwiek leków. Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź, gdyż wizytę u mojego lekarza mam dopiero 13 grudnia :(
KOBIETA, 39 LAT 2 miesiące temu

Jak przekonać osobę z depresją do wizyty u psychiatry?

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jak przekonać osobę z depresją do wizyty u specjalisty.

Witam

Z pewnością nie polecam wspomnianej diety a tym bardziej odstawiane z jej powodu przyjmowanych leków.

Żadna monodieta nie jest drogą do uzyskania trwałego efektu.

W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu: joanna.wasiluk@o2.pl

0

Leków nie należy odstawiać na własną rękę. Odradzam również stosowanie postu tego typu, ponieważ jest to dieta niedoborowa o bardzo obniżonej kaloryczności.



Może to zwiększyć utratę tkanki mięśniowej, co w konsekwencji może przyczynić się do efektu jojo.



Ponadto nie jest to sposób odżywiania, który sprzyja trwałej zmianie nawyków, a to ona stoi u podstaw utrzymania efektów diety (zdrowotnych, jak i sylwetkowych). Wynika to z tego, że post jest trudny do utrzymania na dłuższą metę, m.in. z powodu uporczywego głodu na tak niskiej kaloryczności diety oraz dużych eliminacji produktów.



Tak duże eliminacje mogą dodatkowo przyczynić się do zaburzenia relacji z jedzeniem oraz wystąpienia paradoksalnych efektów ograniczeń dietetycznych (czyli nadmiernego myślenia o jedzeniu i wręcz efektowi odwrotnemu w postaci zwiększenia częstotliwości podjadania podczas postu czy też tuż po nim).



Najlepsza dieta jest taka, która jest dopasowana do Pani zdrowia, trybu życia, preferencji smakowych i możliwości w danym momencie. Bez dzielenia jedzenia na produkty zakazane i ich eliminacji, jak w poście Dąbrowskiej. Takie dopasowane i elastyczne podejście zwiększy szansę na utrzymanie efektów na jakich Pani zależy :)

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty