Czy można pomóc sobie w inny sposób?

Ginekolog przepisała mi tabletki ze względu na bolesne miesiączki ( biegunka) coraz bardziej oporne na leki przeciwbólowe, ale jednocześnie nie przeprowadziła żadnego wywiadu w kierunku przeciwwskazań takiego leczenia ani nie zleciła żadnych badań. USG nie wykazało żadnych nieprawidłowości, cykl mam regularny, miesiączka nie jest obfita. Czy można pomóc sobie w inny sposób niż antykoncepcja i duże ilości leków przeciwbólowych?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

może Pani udać się do innego lekarza, który poszerzy diagnostykę w tym kierunku i przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski.

Dobrze by było znaleźć przyczynę bolesnych miesiączek. Bolesne miesiączkowanie może być spowodowane endometriozą, mięśniakami macicy, torbielami lub zrostami pozapalnymi. Czasem jest to wynikiem zaburzeń hormonalnych lub wadami anatomicznymi. Samo badanie USG może być niewystarczające w tym kierunku, a od postawionej diagnozy zależy sposób leczenia.

Aby przynieść ulgę w bolesnych miesiączkowaniu lekarz może zalecić leki przeciwbólowe lub rozkurczowe. Czasem pomocne bywają tabletki antykoncepcyjne. Można również spróbować domowych metod, takich jak gorące okłady, ćwiczenia lub masaże.

Temat ten został szerzej opisany w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczki-u-kobiet.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.