Czy można sprawdzić obecność azbestu w płucach?

Dzień dobry, chciałbym zapytać czy istnieje możliwość wykonania badania na obecność azbestu w płucach. Podejrzewam że mogłem mieć z nim kontakt w pracy, a myśl czy to był azbest czy nie nie daje mi spokoju. Badanie plwociny z pluc na obecność azbestu jest możliwe?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

faktycznie azbest może dostać się do dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem, np. w miejscu pracy. Osiada wtedy w najmniejszych ze struktur dolnych dróg oddechowych - oskrzelikach i pęcherzykach płucnych – i tam wywołuje stan zapalny. Nie ma ustalonej bezpiecznej granicy, od której można mówić o niebezpieczeństwie azbestu, ale najczęściej znaczne ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego notuje się przy dużych i długotrwałych narażeniach na działanie tego czynnika.

Co do badań wykluczających bądź potwierdzających wpływ azbestu na zdrowie lekarz pulmonolog zleci przede wszystkim badanie czynnościowe układu oddechowegospirometrię oraz RTG klatki piersiowej z oceną płuc. Najczęściej narażenie na azbest powoduje azbestozę, czyli pylicę płuc. Chorzy na tę przypadłość najczęściej mają objawy duszności przy wysiłku oraz złe samopoczucie. Azbestoza jest zakwalifikowana do grupy chorób zawodowych.

Być może zainteresuje Pana odpowiedź na podobne pytanie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwe-jest-badanie-na-obecnosc-azbestu-w-plucach.

Polecam również artykuł do rozwinięcia poruszonego tematu:

https://portal.abczdrowie.pl/azbestoza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.