Co oznaczają te guzki w płucach widoczne w TK?

Stwierdzono u mnie podczas badania TK 4 guzki na płucach 3-6mm.Lekarz stwierdził że to najprawdopodobniej zmiany zapalne. Proszę mi powiedzieć czy takie guzki mogą boleć? Bo mnie bolą płuca, choć podobno płuca nie bolą.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani dokładniejsze badanie płuc.

Nie wspomniała Pani, czy przeszła w niedalekiej przeszłości zapalenie płuc, bądź infekcję Covid – 19, która mogłaby wpłynąć na taki wynik badania tomografii komputerowej.

Obecność niewielkich guzków w obrębie pola płuc nie zawsze muszą mieć znaczenie diagnostyczne. W tym wypadku istnieje przypuszczenie, że powstały w wyniku przebycia infekcji wirusowej lub bakteryjnej. To częsta konsekwencja stanów zapalnych dolnych dróg oddechowych.

Płuca same w sobie nie bolą, często taki stan mylony jest z nerwobólami mięśniowymi w obrębie klatki piersiowej. Taki objaw może towarzyszyć często infekcjom oraz ogólnemu rozbiciu i osłabieniu organizmu.

Trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem pulmonologiem. Specjalista może zdecydować o wykonaniu głębszej diagnostyki, jak bronchoskopii.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-choroby-moze-sugerowac-bol-w-klatce-piersiowej-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/klucie-w-sercu-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.