Czy można zmniejszyć intensywność emocji?

Czy istnieją leki, które pozwolą stłumić emocje np. Euforia czy gniew? Zdarza się. że gdy obejrzę lub przeczytam coś ciekawego to potem pod wpływem emocji nie mogę zasnąć a rano przez cały następny dzień jestem zmęczony. Przyjmuję rysperydon i amisulpiryd, które mogą powodować bezsenność a także escylopram.
MĘŻCZYZNA, 32 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Rozumiem Pana niepokój związany z doświadczaniem tak silnych emocji, że wpływają one na czas i jakość snu. Istnieją leki, które mogą pomóc w regulacji emocji, jednak ich wybór powinien być dokonany przez specjalistę. Leki, które Pan przyjmuje (rysperydon, amisulpiryd, escitalopram) mogą wpływać na nastrój i senność, chociaż proszę pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny.

Istnieje kilka grup farmakologicznych, które mogą być brane pod uwagę w kontekście leczenia bezsenności i wpływu na nastrój:

• Leki przeciwdepresyjne – takie jak Escitalopram, który Pan przyjmuje. Mogą one pomóc w stabilizacji nastroju i zmniejszeniu lęku, co może przekładać się na łatwiejsze zasypianie.

• Leki przeciwpsychotyczne – Rysperydon i Amisulpryd, które Pan również zażywa, należą do tej grupy. Są one przepisywane w przypadkach psychoz, ale mogą także pomagać w stabilizacji nastroju i redukcji intensywnych emocji.

Możliwe przyczyny Pana stanu mogą obejmować zarówno reakcje na przyjmowane leki, jak również inne czynniki, takie jak stres czy sposób życia. Ważne jest, by skonsultował się Pan z lekarzem psychiatrą, który pomoże dobrać odpowiednią terapię.

Oto artykuły, które mogą poszerzyć Pana wiedzę na temat leczenia stanów lękowych i depresyjnych:

https://portal.abczdrowie.pl/depresja

https://portal.abczdrowie.pl/leki-psychotropowe

Proszę pamiętać, że zmiana stylu życia, czyli regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, a także techniki relaksacyjne, mogą znacząco poprawić jakość snu i samopoczucie.

Życzę powodzenia i poprawy samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.