Czy można zwiększyć dawkę leku Pramolan i Zomiren?

Witam. Dwa tygodnie temu zostały mi przepisane takie leki jak PRAMOLAN i ZOMIREN. Pramolan mam zażywać 2 razy dziennie, a zomiren w chwilach dużego spadku samopoczucia. Zażywam go jednak codziennie, ponieważ cieżko mi sobie poradzic i normalnie funkcjonować w środku dnia. Leki te, jednak wcale nie przynoszą dużej ulgi w napadach smutku i zmianach nastrojów. Czy powinnam zwiększyć dawkę lub poprosić lekarza o coś mocniejszego? (Chociaż czytałam, ze zomiren to mocny antydepresant).

Witam Panią.
W żadnym wypadku nie należy samej, bez konsultacji
z lekarzem, zwiększać dawki leku.
Wnioskuję, że leczy się Pani na zaburzenia depresyjne.
Zanim jednak pójdzie Pani do lekarza w celu zwiększenia
dawki leku, proszę rozważyć podjęcie psychoterapii.
Powinna Pani bowiem wiedzieć, że leczenie farmakologiczne
jest leczeniem objawowym.
Leki nie leczą Pani dolegliwości i nie rozwiązują
Pani problemów, jedynie tłumią objawy.
Doraźnie, gdy choroba jest zaawansowana i chory
nie jest w stanie funkcjonować, konieczne jest stosowanie
środków farmakologicznych.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie, czasem antydepresanty o dodatkowym
działaniu tłumiącym lęk sprawiają, że dolegliwości stają się
łatwiejsze do zniesienia.
Aby jednak skutecznie i bezpiecznie wyleczyć depresję
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
depresji
, ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam,

pierwsza kwestia- zomiren (alprazolam) nie jest lekiem przeciwdepresyjnym! Jest to lek uspokajający, który ma potencjał uzalezniający- powinno się go zażywać jedynie doraźnie, najlepiej jak najkrócej się da.
Pramolan należy do grupy leków przeciwdepresyjnych starszej generacji- w praktyce wykazuje niewielkie działanie poprawiające nastrój (osiągane jest dopiero w większych dawkach), mniejsze dawki mają działanie głównie uspokajające. Poza tym lek ten- w przeciwieństwie do Zomirenu- nie uzależnia.
Rozważyłbym zmianę preparatu p-depresyjnego na nieco nowocześniejszy i skuteczniejszy.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl