Czy muszę mieć wykonaną biopsję endometrium?

Witam,mam pytanie postawiono mi diagnozę enodetriozy 3 stopnia.zrobiona miałam laporoskopie usunięcia zrostów na jajniku,jednak nie zrobiono mi biopsji o która ciagle dopytuje mój lekarz prowadzący,czy teraz powinnam wykonać ja sama na własna rękę ? Jak dalej leczyć ten stan endometriozy

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonano u Pani wstępną diagnostykę w kierunku endometriozy oraz usunięcie zrostów, spowodowanych tą przypadłością.

Endometrioza trzeciego stopnia jest uważana za umiarkowaną w stopniu zaawansowania. Zrosty są głównie obserwowane w obrębie jajników i jajowodów, a niekiedy w zagłębieniu odbytniczo – macicznym.

W przypadku dalszej diagnostyki odnoszącej się do pobrania wycinków do badań histopatologicznych, taką decyzję może podjąć wyłącznie lekarz. Warto, w celu rozwiania wszelkich wątpliwości ponownie skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o konieczności wykonania danej diagnostyki.

Życzymy Pani dobrego samopoczucia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/endometrioza

https://portal.abczdrowie.pl/endometrioza-na-czym-polega-choroba

https://portal.abczdrowie.pl/malo-znany-objaw-endometriozy-jest-bardzo-uciazliwy-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.