Czy mycie samą wodą jest wystarczające?

Czy mogę (oprócz rąk, które myję mydłem) myć się samą wodą? Czy jest to wystarczające do usunięcia groźnych patogenów ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

to zależy, jakie patogeny ma Pani na myśli. Groźne patogeny najczęściej bytują w tych miejscach, które narażone są na kontakt z potencjalnie skażonymi przedmiotami, chorymi osobami itd., czyli na dłoniach. Inne, szczególnie newralgiczne miejsca, to np. okolice krocza i odbytu, gdzie fizjologicznie występują m.in. bakterie e.Coli. Przeniesione z odbytu do ust czy do pochwy mogą powodować groźne niekiedy infekcje. Z kolei miejsca wilgotne, takie jak stopy, pachy czy pachwiny są świetnym podłożem do rozwoju zarówno wielu bakterii, jak i grzybów.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to zachęcam do obejrzenia naszego materiału wideo: https://uroda.abczdrowie.pl/jak-prawidlowo-myc-rece-wideo.

Samo mycie wodą może być zatem niewystarczające – na pewno rozcieńcza stężenie patogenów, zmniejszając ryzyko infekcji, ale nie eliminuje źródła problemu. O ile warto ograniczyć ilość chemii używanej do mycia ciała (np. mydeł i płynów antybakteryjnych), tak pewne miejsca powinny być myte ciepłą wodą z łagodnym środkiem myjącym. Mam tu na myśli właśnie odbyt, pachy, stopy, pachwiny. Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://uroda.abczdrowie.pl/mydlo-zwykle-czy-antybakteryjne.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał, mam nadzieję, że rozwieje Pani wątpliwości: https://uroda.abczdrowie.pl/nadmierna-higiena-moze-zaszkodzic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.