Czy na podstawie zdjęcia rtg powinniśmy się zdecydować na usunięcie migdała gardłowego?

Czy na podstawie zdjęcia rtg powinniśmy się zdecydować na usunięcie migdała gardłowego?Syn ogólnie nie choruje (jedynie nawracający katar), chrapie w nocy i ortodonta zwrócił uwagę na nieprawidłową budowę szczęki. Zostaliśmy skierowani do szpitala lecz mamy obawy, czy zabieg jest konieczny? Mama 9-latka

Przerośnięty migdałek I podane przez Panią objawy oznaczają nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Makrofagi nie spełniają swojej funkcji. Komórki tuczne w migdałkach próbują magazynować patogeny dostające się do organizmu przez usta i nos i czekają aż Makrofagi przybędą i zwalczą przeciwnika. Usuwanie przerośniętego migdałka powinno być podjęte jedynie w przypadku gdy wszystkie markery stanu zapalnego będą w normie. W innym wypadku powinno się raczej wspierać odporność organizmu. Pozdrawiam

Tego migdałka należało usunąć już pięć lat temu. Nie było by ortodonty, nie było by nieprawidłowej budowy szczęki. Podziękujcie lekarzom, którzy zgotowali ten los Waszemu dziecku. Usuwać!