Czy należy potworzyć USG jajnika?

Witam mam 30 lat, i 14 miesięczna córkę, do tej pory miałam regularne miesiączki, trwające ok 6 dni. Teraz też są regularne co 31 dni, ale od 4 cykli są krótkie i mniej obfite, trwają 3 dni, i boli mnie jajnik z prawej strony. Ból jajnika podczas miesiączki zaczął się w czerwcu, i byłam wtedy na usg , wszystko było dobrze. Natomiast co miesiąc ból jajnika podczas miesiączki narasta, teraz nawet mam problem z podniesieniem córki. Czy powinnam powtórzyć usg jajnika?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sądzę, że warto skonsultować się z ginekologiem – o ile niewielkie zaburzenia długości trwania cyklu czy też obfitości krwawienia nie muszą świadczyć o niczym niepokojącym, to gdy ból umiejscawia się w jednym jajniku i jest tak intensywny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie zdecydowanie należy poszukać przyczyny dolegliwości.

Skąpie miesiączki mogą mieć związek z torbielami jajników, dlatego proszę wykonać badanie USG TV – niewielkie, czynnościowe torbiele są zazwyczaj leczone hormonalnie, natomiast gdy torbiel jest duża – konieczny jest zabieg. O torbielach może Pani przeczytać pod tym adresem:https://portal.abczdrowie.pl/czy-torbiel-jajnika-jest-bolesna.

Wydłużające się cykle mogą wskazywać także na szereg zaburzeń hormonalnych, w tym hiperprolaktynemię czy niedoczynność tarczycy, natomiast prawidłowa długość cyklu waha się w granicach 23-45 dni, więc mieści się Pani w tej normie. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzajace-sie-cykle-miesiaczkowe.

Więcej o bólu jajników i chorobach, które mogą ich dotykać w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/bol-jajnika.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.