Czy należy się martwić takimi dolegliwościami?

Witam, jestem 26 letnią kobietą, od półtorej roku nie jem mięsa, zdarzyło mi się raptem kilka razy, zapominałam tez o suplementacji witamina B12, od około tygodnia mam zawroty głowy, niekiedy nudności, zmęczenie, dezorientacje i ciśnienie wahające się od 99 do 115 na 55 do 65. Objawy czasem ustępują żeby na drugi dzień po przebudzeniu znów powrócić ze zdwojona siła, w rodzinie mam przypadki cukrzycy i problemów z tarczycą. Jakie badania powinnam wykonać i czy mam się czym martwić. Będę wdzięczna za odpowiedz, pozdrawiam serdecznie :)

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W Pani przypadku zalecamy rozpoczęcie diagnostyki od konsultacji z lekarzem medycyny rodzinnej. Prawdopodobnie zleci on Pani pakiet podstawowych badań, m.in. morfologii krwi i na tej podstawie określi, co może odpowiadać za Pani samopoczucie i czy będzie konieczność skierowania na leczenie specjalistyczne. Wspomniała Pani w pytaniu, że od dłuższego czasu nie spożywa Pani mięsa. Niekiedy takie objawy jak zmęczenie czy zawroty głowy mogą być spowodowane anemią, czyli niedokrwistością, w której dochodzi do obniżenia liczby erytrocytów we krwi. W tej sytuacji warto skontrolować poziom żelaza. W przypadku jego niedoboru być może lekarz zaleci Pani dodatkową suplementację oraz urozmaicenie diety. Przydatna może być również konsultacja z endokrynologiem i badania hormonalne oraz konsultacja kardiologiczna. Czasami zawroty głowy, zmęczenie oraz nudności mogą sygnalizować ciążę. Jeżeli jest ona według Pani prawdopodobna to dla potwierdzenia bądź wykluczenia tego stanu warto wykonać domowy test ciążowy lub badanie stężenia gonadotropiny kosmówkowej, ewentualnie udać się dodatkowo na wizytę ginekologiczną. Zachęcamy do zapoznania się artykułami, z których może dowiedzieć się Pani więcej na temat swoich objawów oraz ich możliwych przyczyn:

https://portal.abczdrowie.pl/nudnosci-i-wymioty

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

Przydatne mogą okazać się również odpowiedzi na pytania o zbliżonym zakresie tematycznym udzielane przez specjalistów portalu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-nudnosci-i-zawroty-glowy-w-ciagu-dnia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sennosc-oslabienie-nudnosci-zawroty-glowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.